Şeftali Ağacı Özellikleri – Şeftali Yetiştiriciliği – Tarihçesi

Seftali-Agaci-Ozellikleri-Seftali-Yetistiriciligi-Tarihcesi

Yaz aylarının geldiği şu günlerde bir yaz meyvesinin ağacı hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz. Ağaç türleri bölümümüzden şeftali ağacı özellikleri, şeftali yetiştiriciliği, tarihçesi konularında bilgi bulabilirsiniz. Şeftali gülgiller familyasının bir türü olup sevilen bir yaz meyvesidir. Ülkemizde ve dünyada sevilen ve sıklıkla tüketilen bir meyvedir. Ülkemizde yaygın olarak Bursa şeftalisi meşhurdur.

seftali-yetistiriciligi

seftali-yetistiriciligi

Şeftalinin Morfolojik Özellikleri

Şeftali ağaçları yaklaşık 2 – 3 metre arasında olmaktadır. Genellikle 30 yıllık ömürleri vardır. Çiçekler ilkbahar mevsiminde açmaktadır. Pembe renklidir ve yaban gülüne olan benzerliği ile dikkat çekmektedir. Kökleri çok derin olmamakla birlikte orta derinliğe sahiptir. Saçak kök yapısına sahiptir. Yaprakları yeşil renkli, kenarları dişli ve ok ucuna benzeyen bir yapıya sahiptir. Yaprak renklerinin çeşitli olmasına göre meyvesinin rengi de değişiklik gösterebilir.

Meyvesi tatlı bir yapıdadır. Ekonomik değeri ve besin değeri oldukça yüksek bir meyvedir. Hem ülkemizde hem dünyada en çok tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Meyveleri dona karşı oldukça hassas ve dayanıksızdır. İlkbahar aylarında yaşanacak don olayına maruz kaldığı zaman ciddi zararlar ortaya çıkacaktır.

seftali-agaci-ozellikleri-morfolojisi

seftali-agaci-ozellikleri-morfolojisi

Şeftali ılıman iklimi seven bir bitkidir. Ülkemizde yaklaşık olarak 64 çeşidi yetiştirilmektedir. Genellikle Akdeniz Bölgesi ve Bursa’da yetiştirilmektedir. Şeftali tüylü ve tüysüz olmak üzere iki farklı tipte yetişir.

Şeftalinin Tarihçesi

Şeftali ağacının tarihi oldukça eskidir. İlk olarak Çin’de yetiştirildiği düşünülmektedir. Şeftali ağacının meyvesi uzun yaşamın ve ölümsüzlüğü simgesi olarak kabul edilir. Şeftali yetiştiriciliğinde dünyada ilk sırada Çin yer almaktadır. Türkiye ise dünyada yetişen şeftalilerin %3 kadarını yetiştirdiği için 6. Sırada gelmektedir.

 

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.