Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Neden Olur?

seker-hastaligi-diyabet-nedir-neden-olur

Şeker hastalığı anne karnındaki bebekten, ilerleyen yaştaki kişilere kadar her yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır. Bu hastalığın özellikle bebeklerde görülme nedeni genetik olmasıdır. Bu nedenle anne karnında şeker rahatsızlığının olup olmadığını anlamak için şeker yüklemesi yapılmaktadır.

Şeker rahatsızlığı safhalarına göre değerlendirilmektedir. Öncelikle olarak şeker rahatsızlığında tedaviye diyet ile başlanmaktadır. İlaç tedavisi her şeker hastasına uygulanmaz. Diyabet olup olmadığı ölçülen kişinin açlık ve tokluk şekeri ölçülür. Buna bağlı olarak diyet, ilaç ve insülin uygulanır. Şeker hastasının en dikkat etmesi gereken şey ise beslenmesine dikkat etmesidir. Hekimin önerileri dışında besin tüketmemek ve verilen diyete birebir uyum sağlamak şekerin sona ermesine yardımcı olmasa da ilerlemesini önlemekte önemli bir faktördür.
Şeker hastalığı karşısında alınabilecek önlemler çoğu zaman yetersiz kalmaktadır.

seker-hastaligi-diyabet-nedir-neden-olur

seker-hastaligi-diyabet-nedir-neden-olur

Fakat sağlıklı bir yaşam sürmenin; özellikle de ilerleyen yaşlarda sağlıklı olabilmenin koşulu şekerden uzak durmaktır. Bu yüzden genç yaşlarda alınabilecek önlemleri ihmal etmemek gerekir ki ilerleyen yaşlara önceden tedbir alınabilsin.  Dünya genelinde bir çok insan diyabet şeker hastalığına maruz kalmaktadır. İleride doğabilecek ciddi sorunlara önlem mümkün olduğunca alınmalı ve en önemlisi şeker kullanımını en aza indirmek önemlidir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.