Seo Çalışması Nasıl Yapılır? Siteye Seo Yapmak

Seo-Calismasi-Nasil-Yapilir-Siteye-Seo-Yapmak

Seo Çalışması Nasıl Yapılır? Siteye Seo Yapmak
Google, yenilik güncellemesini yaptığından beri iş, ticaret vb. websiteleri için blog yapmak moda haline gelmiştir. Bu güncelleme, arama motoru sonuçlarının %35’ine etki etmiştir ve firmalara kendi websiteleri içinde ayrı bir blog sayfası oluşturmak açısından onlara neden sunmuştur. Genel olarak, arama sonuçlarında ortaya çıkan ilk birkaç sayfaya bakıldığında aranan konu ile ilgili bloglar ve yazılar, işle alakalı websitelerinden daha sık görüntülenir oldular. Örneğin, eğer bir iPhone 6 almak istiyorsanız ve tam olarak iPhone 6 (kısa anahtar kelimeler) anahtar kelimesini kullanıyorsanız seo açısından iyi yapılandırılmış ve ilk sayfalarda genel olarak blog sayfaları, haber yazıları ve forumlar görünecektir. Diğer yandan, eğer iPhone 6 satın al veya New York’ta mobil telefon satan mağazalar gibi uzun anahtar kelimeler kullanırsanız arama sonuçlarında ilk sayfalarda iş websitelerini göreceksiniz.

Seo-Calismasi-Nasil-Yapilir-Siteye-Seo-Yapmak

Seo-Calismasi-Nasil-Yapilir-Siteye-Seo-Yapmak

Bu yazıda iki farklı fakat birbirleri ile ilişkili konuları ele alacağız: ‘Sitenizin SEO’su blog ile nasıl gelişir?’ ve ‘Blogunuzun SEO’su nasıl geliştirilir?’
İş websitesi içinde bir blog oluşturmanız SEO’yu şu yollarla geliştirir:
Taze içerik:
Blog sayfası, websitenizi düzenli taze içerikle güncel tutar. Arama motoru gezginleri websitenize eklediğiniz yeni sayfaları ve URL’leri farkeder ve bunları güncellenmiş içerik olarak tanımlar.
Yeni anahtar kelimeler hedefleme:
Blog, websitenize yeni anahtar kelimeler ekler. Diğer websiteler anahtar kelime kullanarak blogunuza bağlandığında sitenize link akması (link juice) olur. Böylece site rankinizde bir artış meydana gelir.
Niş yetkisi inşa etmek:
Blog, nişinize (niche) yetkili oluşturur. Siz bloga okuyucularınız için yararlı içerik ekleyip post yaparak uzman, eksper statüsü elde edersiniz. Eğer müşteri iki iş arasında seçim yapmak zorundaysa, daha bilgi verici olan bloga yönelecektir.
Sosyal paylaşımlar:
Bloglar, sosyal medyada paylaşılabilirler. Bu, sitenizin arama motoru ranklerini iyileştirmede size yardımcı olacaktır. Sosyal medya platformlarında (Twitter, Facebook, Google+ vb.) kendi özgün içeriğinizi paylaşmak, diğer kişiler tarafından repost edilen veya paylaşılan içeriklerin yarattığı etkiden daha çok etki yaratacaktır.
Kaliteli iç link:
Bloglar, websiteniz içinde link vermede kolaylık sağlar. Ürün sayfalarınızı diğer ilgili blog sayfalarına ya da basitçe yeni postları eski postlara bağlayabilir. Blog postlarınız aynı zamanda diğer yetkili sayfalardan link kazanımı sağlayabilir. Bu linkler dönüşüm oranlarınızı da artırabilir. İç linklerin diğer bir avantajı da uygun anchor(?) metinler kullanma yetkinliğini artırmasıdır.

Seo’ya Uygun Resim Görselleri Oluşturma

Blogunuzdaki imajlar ‘image alt text attibute’ kullanımıyla birlikte Seo için optimize edilmiş olmalıdır. Bu, imajlarınızın Google görseller bölümünde görünmesini garantileyecektir. İmajlar, sitenize doğrudan trafik sağlamaları bakımından büyük bir potansiyele sahiptir. Ve bu imajlara sahip postlar attığınızda sitenizin görüntülenme sayısında artış gözlenecektir.
Doğal linkler:
Bloglar sitenize doğal yollardan link sağlarlar. Site ziyaretçilerini ürün sayfanıza link vermeleri konusunda teşvik etmemelisiniz. Bunun yerine insanları, grupları ya da firmaları bloğunuza yararlı ve özgün içerik temin ederek link vermeleri konusunda teşvik etmelisiniz.
Güven inşa etmek:
Bazı site ziyaretçileri ne istediklerini bilir ve sitenizden hemen ürün satın almak isteyebilir. Bu demektir ki siteniz basit ve acil geri dönüşümlere kolaylıkla izin vermelidir. Blog, kuşkucu müşteriler arasında güven inşa etmek için harika bir platformdur. Bunu yapabilmek için kendi iş tecrübelerinizi veya örnek çalışmalarınızı paylaşabilirsiniz. Zaman geçtikçe, gelişen ve içerik olarak zenginleşen blogla beraber site ziyaretçileriniz arasında güven inşa edersiniz. Böylece, web trafiğiniz, sitenizin ve blogunuzun popülerliği artar.
Burada bloğunuz için birçok SEO faktörü bulunmaktadır:
Blogunuzu subdomain olarak sunun:
Websiteniz için blogdan SEO faydaları elde etmek için blogunuzu, ana websitenizin subdomaini olarak sunmalısınız. Ayrı bir domain ya da alt dosya olarak değil. blog.siteniz.com şeklinde subdomain oluşturmanız idealdir. Bu yolla, yöneteceğiniz yalnızca bir site ve ana sayfanız tarafından blogunuza link akışı sağlamış olursunuz.
Anahtar kelime belirleme:
Google Trends ve diğer arama motoru araştırma araçları yardımıyla anahtar kelime belirleyebilir ve nişe en son trend konuları yazabilirsiniz.
Anahtar kelime ekleme:
İçeriklerinize anahtar kelime eklemek okuyucularınıza anlamlı gelecektir. Diğer bir deyişle, doğru imla ve gramer kullanın. Arama motoru algoritmaları kullanıcı deneyiminin üzerinde durmaktadır. Böylece, blog içeriğinizi arama motoru derecelendirme etkenlerinden daha çok kullanıcılarınızın istekleri etrafında inşa etmeyi garantilemiş olursunuz.
Blog başlıklarınızın hedef anahtar kelimeleri içerdiğine ve bunları yaklaşık 70 kelime ile ifade ettiğinize emin olun. Belirli bir CMS kullanıldığında, blog başlıkları, sayfa başlıklarında ve blog sayfası URL’lerinde görünecektir. Bu blogunuzun SEO’su için oldukça yararlı olmaktadır.
Google yazarlığı:
Eğer site dışından içerik girişi olan bir websiteye sahipseniz, içeriği yollayan yazarın o içeriği yollayıp yollamadığını yazarın blogunuzda yer alan Google+ profiline bakarak bundan emin olabilirsiniz. Yazar detayına sahip arama sonuçları bariz şekilde hiç yazar detayına sahip olmayanlara göre yüksektir. Yüksek link tıklama oranı en nihayetinde blogunuzun SEO’sunu geliştirecektir.
Sosyal medya ile bütünleşme:
Site ziyaretçileri blogunuzdaki sosyal medya paylaşma butonuna basarak içeriğinizi paylaşabilirler. Sosyal medya paylaşım butonları bulundurmak yalnızca kullanıcı deneyiminin artmasını değil, aynı zamanda sitenizin sosyal sinyalini de geliştirmeye yardım eder. Böylece daha gelişmiş bir arama motoru optimizasyonu da ortaya çıkar.
Sosyal medya profillerinde gönderi paylaşın:
Blogunuza gönderi yaptığınız zaman, bu gönderileri Facebook, Twitter, Google+ ve Linkedin gibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmayı unutmayın. Blogunuzu, ilgili imaj ve videolarla post edin. Bu, sosyal medya çerçevelerinde yer alan okuyucular arasında daha çok dikkat çekme potansiyeline sahiptir. Technorati, AllTop, Networked blogs gibi diğer sosyal medya sitelerinde profil oluşturun. Ayrıca Digg, Reddit, StumbleUpon, Tumblr ve Delicious gibi sosyal imleme sitelerinde de profil oluşturabilirsiniz.
İmajları iyileştirme:
İmajlara alternatif metin ekleyin. Alternatif metinler 7-10’dan fazla kelime içermemeli ve en az bir anahtar kelime içermelidir. Bu, blogunuzdaki imajların, görüntü aramaları sonucu görüntülenmesini sağlar. Blog imajlarını, görüntüler için popüler bir sosyal network sitesi olan Pinterest’e yollayın.
Blogunuzdaki etkileşimi geliştirme:
İçeriklerin sonunda soru sorarak ve fikirleri alarak blogunuzdaki etkileşimleri geliştirebilirsiniz. Örneğin, Herhangi bir şeyi unuttum mu?, Konu hakkındaki görüşleriniz nedir? gibi. Eğer blog iki farklı konsepte sahipse, okuyucularınıza hangisini tercih ettiklerini sorabilirsiniz. Sosyal medya sayfalarında blog içeriğinizi paylaştığınızda blogunuzla ilgili soru sorabilirsiniz. Blogunuzda bulunan her yoruma cevap yazın. Ayrıca, diğer bloglarda yer alan ve blog içerikleriniz ile alakalı postlara da yorum yazabilirsiniz. Google Reader ve Google Blog Search yardımıyla bu blogları bulabilirsiniz.
‘RSS aboneliği’ beslemesi ekleyin:
Blog sayfanızda ilgili yere ‘RSS aboneliği’ seçeneğini eklemeyi unutmayın. Bunun için blog postlarınızın üstüne veya altına abonelik butonu veya kenar çubuğu (sidebar) ekleyebilirsiniz.
Geri dönüş oranını artırın:
Geri dönüş oranını artırmak, blogunuzun arama rankini yükseltecektir. Blog geri dönüş oranını artırmak için, blogunuzun tertipi ve görünümünü kolay okunabilir formatta olduğundan emin olun. Blogunuza flash reklamlar eklemeyin. İmaj boyutlarına dikkat edin: boyutu fazla olan dosyalardan kaçının.
Blog yardımıyla websitenizdeki trafiği artırmak doğal SEO geliştirmenin en etkili yollarından biridir. Blogunuzun kalitesini artırmak için biraz zaman harcamalısınız. Örneğin haftada iki kez blogunuzu güncelleyebilirsiniz.

Kaynaklar:

http://www.webkafa.com/

http://wmhakkinda.com/

5 YorumLütfen Yorum Bırakınız

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.