Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Seo-Uyumlu-Makale-Nasil-Yazilir

Seo Uyumlu Makale
SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusuna yanıt olarak çeşitli teknikler paylaşacağım. Öncelikle SEO uyumlu makale oluştururken, oluşturduğunuz bu yazıyı arama motorlarından çok kullanıcılar için yazdığınızı aklınızdan çıkarmayın. Sırf heading etiketleri kullanmak için biçimsiz biçimde içeriğin tam ortasına H1 eklemeyin. SEO kadar kullanıcı optimizasyonu da önemlidir.

Bilgi sitesi olarak size detaylı olarak bu konuyu açıklamaya gayret edeceğiz. Bu yüzden öncelikle tasarımınızı özenle seçin. Tasarımınız kesinlikle karmaşık bir yapıya sahip olmasın. Kolay kullanılabilir,anlaşılır bir tasarım ziyaretçilerin memnuniyetini arttıran bir faktördür. Özellikle temanın header yani üst kısmını kesinlikle ilgi çekici bir biçimde tasarlayın, ziyaretçilerin ilk dikkatini çeken kısım burasıdır. Bu kısmın ilgi çekici bir tasarıma sahip olması ziyaret süresini arttıran bir etkendir.
SEO hakkında WM Aracı’nda Nonloser takma adlı yönetici gerçekten harika bir sözü imzasına yerleştirmiş. “SEO Google’ı kandırmak değil, anlamaktır. ” işte tüm mesele bu. Arama motorları insanlığa en iyi arama deneyimini sunmak için varlar. En kaliteli içeriği sunmak için algoritmalarını güncellerler. Bundan dolayı makale yazarken ilk olarak bu makaleyi okuyacak olan kullanıcıları düşünün. Buna göre hareket edin,makalenizde anahtar kelimeyi geçirmek için anlamsız içerikler oluşturmayın. Unutmayın bu yazıyı arama motorları değil gerçek ziyaretçiler okuyacak.

Seo-Uyumlu-Makale-Nasil-Yazilir

Seo-Uyumlu-Makale-Nasil-Yazilir

Eğer kullanıcıların makaledeki önemini kavradıysanız seo uyumlu makale yazımına başlayalım. Aşağıda uymanı gereken kriterleri listeleyeceğim.
Anahtar Kelime Belirleme
Öncelikle anahtar kelimenizi belirlemeniz gerekmektedir. En çok aranan anahtar kelimeyi seçin ve makalenizde bu anahtar kelimeleri kullanın.
Makale Uzunluğu
Makaleniz 250 kelime ve üzerinde olmalıdır. Neden derseniz Google yaptığı araştırmalar sonucunda bir içeriğin, ana konuyu tam anlamıyla açıklaması için en az 250 kelime uzunluğunda olması kanısına varmıştır. Ancak sırf kelime sayısını arttırmak için makalenin ana konusundan çıkarmanın hiçbir faydası yoktur. Ne demiştik arama motorları’da önemlidir ancak arama motorlarını önemli kılan kullanıcılardır. Bazen bir konuyu 250 kelime uzunluğunda anlatmak zordur bu durumlarda en az 150 kelime uzunluğunda içerik girebilirsiniz. Ayrıca içeriğiniz kesinlikle ve kesinlikle özgün içerik olmalıdır.
Makale Okunulabilirliği
Makalenizi rahatlıkla okunabilir bir biçimde oluşturun. Konuyu dört koldan anlatıp kullanıcının aklını karıştırmaktan kaçının. Alt konuları bold etiketi ile belirterek yazıyı daha akıcı bir hale getirin.
Resimler ve Videolar
Makalenizi destekleyici biçimde resim ve video dosyalarını kullanmanız ziyaretçilerinizin makaleyi daha rahat bir biçimde okumasına yardımcı olacaklardır. Yalnızca metin olan yazılar sıkıcı olur. Resimler için SEO kriterlerine de uymalısınız. Resimlerin özgün olması gerekmez arama motorları resimleri tam olarak tanıyamaz. Resimlerin alt etiketlerinde anahtar kelimenizi girmeniz artı bir değer katacaktır. Fakat resimleriniz ne kadar özgün olursa o kadar faydası artacaktır.

URL Yapısı
Makalenizin url yapısıda Seo‘da önemli bir faktördür. Url yapısının kısa olması önerilir. Ayrıca arama motorlarında daha ilgi çekici olmak için Breadcrumb eklentisini de kullanabilirsiniz.

Title (Başlık) Ayarı
İçeriğinizin title yani başlık değerinde anahtar kelimenizi geçirin. Örnek verecek olursak “Adriana Lima” kelimesinde yükselmek istiyorsanız ve bu başlıkta bir makale yazdıysanız titlenizde Adriana Lima anahtar kelimesini geçirin. Ancak bunu kesinlikle abartmayın “Adriana Lima,Adriana Lima Resimleri, Adriana Limam benim” tarzında başlığı uzattıkça uzatmayın bu spam olarak algılanır. Titlenizin uzunluğu 70 karakter olmalıdır. Bundan daha uzun olan başlıklar arama motorlarında tamamen gözükmez, buda eksi bir puandır.

Meta Description (Meta Açıklama) Bölümü
Makalenizin ilk 160 karakteri otomatik olarak meta description yani meta açıklama olarak tanımlanır. Ancak her yazı için farklı meta description kullanman için Yoast SEO Eklentisi gibi eklentileri kullanabilirsiniz. 160 karakterden fazla uzunluktaki açıklama bölümleri arama motorlarınca üç nokta ile kesilmektedir. Bundan dolayı ilk 160 karaktere anahtar kelimenizi kesinlikle geçirin. Bu bölümde de birden fazla etiket girer gibi açıklama girmek spam olarak algılanır.

Heading Etiketleri
Heading etiketleri yani H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 etiketlerini içeriğinizde doğru bir biçimde kullanmalısınız. Heading etiketlerinin doğru kullanımı H1-H2-H3-H4 şeklindedir yani makalenizin başlığı H4 yapıp bir alt başlığı H1 yapmanız doğru bir kullanım değildir. Bu duruma kesinlikle dikkat ediniz. Heading etiketlerinde anahtar kelimelerinizi bulundurunuz.

Anahtar Kelimeleri Vurgulayın
Makaleniz üzerinde geçen anahtar kelimelerinizi kalın, italik, altı çizili veya renkli bir biçimde vurgulayın. Bu yazınızın o kelimede yükselmesine katkı sağlar.

Yukarıdaki kriterlere uyup,aynı zamanda kullanıcılar içinde çeşitli optimizasyonları yaptıktan sonra sitenizin değerleri yükselecek ziyaretçileriniz artacaktır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.