Seo’da Başlık Koymanın Önemi

seo-da-baslik-koymanin-onemi

Seo’da Başlık Koymanın Önemi

Bir çoğumuz seo‘da başlık koymanın öneminin farkında bile değiliz. Bir içerik hazırlarken en az önemsemediğimiz nokta başlık oluyor malesef başlığın öneminin farkında bile değiliz. Bunun yanında içeriklerimizde yaptığımız en büyük hatalardan bir taneside aklımıza ilk gelen başlığı koymamız. Oysa başlık seçiminde çok titiz davranmamız gerekiyor. Hazırladığımız içeriklerde basit gördüğümüz bu başlıklar seo için çok önemli bir yer tutmaktadır. Hazırlamış olduğumuz içeriklere başlık koymayı, bir anne ve babanın çoçuklarına isim koymak kadar zor bir duruma benzetebiliriz ve nasıl çocuğumuza isim koyduktan değiştirmenin zorluğu varsa hazırladığımız içeriklerinde başlığını değiştirmemiz zor ve zarar verici olabiliyor. Bu demek oluyor ki başlık koyarken çok titiz davranmamız gerekiyor.

Yukarda başlık konusunun önemine değindim ama sadece başlık koyarak işi bitirmiyoruz aynı zaman koyduğumuz bu başlıkları alt başlıklar ile desteklememizde seo açısından büyük önem taşıyor.Sayfamızın genişliğine göre başlıklarımızın alt başlıkları ve o alt başlıkların da başlıkları ile işimize devam etmeliyiz. Bu başlıkları kullanırken dikkat etmemiz bir husus, belirlediğimiz başlıkları H1, H2, H3 taglarına uygun belirlememiz gerekiyor. Bu kullanıcıların işlerini daha da kolaylaştıracaktır. Ayrıca sizlere başlık koyarken dikkat etmemiz gereken diğer hususları da aşağıda belirttik.

Seo’ya Uygun Başlık Nasıl Olmalı?

1- Başlıklarımız kısa olmamalı aynı zamanda uzunda olmamalı. 64 karakter yeterli olacaktır.

2- Başlıklarımızda özel karakterlerin kullanılmasını önermiyoruz.

3- Aynı başlık tekrar alt başlık olarak kullanmak doğru değil. Ayrıca anahtar kelimeleri başlığa yerleştirmek yarardan çok zarar getirecektir.

4- Başlıklarımızda 2 veya 3 kelime koymamız yararlı olacaktır. Bunun yanında aynı kelimeleri başlıklta kullanmamaya özen göstermenizde fayda var.

5- Sitenizin adını başlığınızın en sonuna koymalısınız.

6- Google Insight aracını kullanarak başlıklarınızı üst sıralarda görebilirsiniz.

Son olarak bu yazımızda sizlere seo’da başlık koymanın ve koyacağımız başlıkların ne kadar önemli olduğunu aynı zamanda başlık koyarken dikkat etmemiz gereken hususlardan bahsettik. Bunun yanın alt başlıklara değindik. Bu bilgileri uyguladığınız sürece siteleriniz ve hazırladığınız içeriklerin değerini arttırabileceksiniz.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.