Toplum İçindeki Davranış Şekilleri Nasıl Olmalı?

Toplum-Icindek-Davranis-Sekilleri-Nasil-Olmali

Davranış şekli, bir toplumda karşı taraf ile iletişime geçtiğiniz sırada takındığınız hal, hareket, tavır ya da mimiklerin tümüne verilen addır diyebiliriz. İletişim kurarken takındığınız tavır sizin etkili bir iletişim kurabilmeniz açısında oldukça önemlidir.

Etkili bir iletişim kurabilmek için toplum içinde davranış biçimleri oldukça önemlidir. Şimdi hep birlikte kişisel gelişim için oldukça önemli olan toplum içindeki davranış şekillerini inceleyelim.

toplum-davranis

toplum-davranis

  1. Selam Vermek: Selam vermek iletişimin başlangıç noktasıdır diyebiliriz. Selam vermek karşı tarafa önemli olduğunu ve ona değer verdiğinizi hissettirmenin en basit yoludur.
  2. Göz Teması Kurmak: İletişimin en önemli unsurlarından bir tanesi göz teması kurmaktır. Göz teması iletişim kurduğunuz insanı dinlediğinizi ve samimiyetinizi belli eder.
  3. Ön Yargılı Olmamak: Ön yargı çoğu zaman insanların dış görünüşlerine ya da sadece bir anlık hareketlerine bakarak onlar hakkında bir fikir sahibi olmamızdır. Ön yargılı olmak doğru karar vermenizi engelleyeceği için düzgün bir iletişim kurmanızı da engelleyecektir.
  4. Uyumlu Olmak: Toplum içerisinde uyumlu olmak sizin için her zaman bir avantaj sağlar. Arkadaşlarının yaptığı planlara uymayan ve sürekli bir şeylerden yakınan bir insan olduğunuzu düşünün. Ne kadar kötü bir durum olurdu değil mi?
  5. Kendinizi ve İnsanları Sevin: Son olarak unutulmamalıdır ki her şeyin başı önce kendinizi sonra insanları sevmekten geçer. Siz kendinizi sevip saygı gösterdiğiniz zaman toplum içinde bulunan diğer bireylerde sizi sevip saygı gösterecektir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.