Trabzon Hurması Ağacı, Morfolojik Özellikleri ve Tarihi

trabzon-cennet-hurmasi-yetistiriciligi-faydalari

Trabzon Hurması ya da diğer adı ile Cennet Hurması abanozgiller familyasının bir üyesidir. Genellikle Akdeniz Bölgesinde yetiştirilir. Subtropikal iklimde yetişir.

Trabzon Hurması Morfolojik Özellikleri

Trabzon Hurması kışın yapraklarını döken bir ağaç yapısına sahiptir. Gövdesi çatlaklı bir yapıdadır. Yaprakları yaklaşık olarak 6 ile 15 cm arasında uzayabilir. Parlak, koyu yeşil ve tüysüz bir yapısı vardır. Yaprakları elips şeklindedir. Çiçekleri Haziran ayında açmaktadır. Sarımsı bir renge sahiptir.

trabzon-hurmasi

trabzon-hurmasi

Ağacın meyveleri portakal rengindedir. Şekerli bir tadı ve hoş bir kokusu vardır. Yendikten sonra ağızda buruk bir tat bırakır. Şekil olarak domatese benzetilebilir.

Trabzon Hurması özellikle A vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Aynı zamanda mineral, potasyum, kalsiyum ve fosfor açısından da oldukça zengin bir meyvedir.

trabzon-cennet-hurmasi-meyvesi

trabzon-cennet-hurmasi-meyvesi

Aşılama ve çelikleme yöntemi ile üretim sağlanır. Aşılama en sık tercih edilen yöntem olarak kabul edilir.

Trabzon Hurmasının Tarihi

Trabzon Hurması tarihi oldukça eskiye dayanan bir meyvedir. İlk olarak Çin’de yetiştirilen Trabzon Hurması burada en çok sevilen meyveler arasında kısa sürede girmeyi başarmıştır.

trabzon-cennet-hurmasi-yetistiriciligi-faydalari

trabzon-cennet-hurmasi-yetistiriciligi-faydalari

Trabzon Hurması üretimi açısından Çin ilk sırada yer almaktadır. Bunu takiben Güney Kore, Japonya ve Brezilya gelmektedir.

Dünya çapında yaklaşık olarak 2 milyon ton civarında üretim yapılmaktadır.

Ülkemizde Karadeniz kıyıları, Hatay ve Antalya çevresinde yetiştirilmektedir. Yaklaşık 40 il üzerinde yetiştirilir. Buna rağmen yıllık üretimi 15 bin tonu geçmemektedir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.