Üretra İltihapları Neden Olur? Çeşitleri

Uretra-Iltihaplari-Neden-Olur-Cesitleri

İdrar yaparken yanma ve üretradan irinli akıntı gelmesi genç erkekleri özel muayeneye götüren ve sağlıklarını tehdit ederek yaşam kalitesini bozan belli başlı nedenlerdir. Üretra iltihaplarının tedavi edilebilmesi için türlerinin doğru bilinerek teşhis yapılması önem taşımaktadır. Yazımızdan üretra iltihapları neden olur çeşitleri nelerdir? ihtiyacının olan tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Uretritler, üretra denilen idrar yolunun iltihaplanması şeklinde ortaya çıkar. Gonokok üretritleri. Eskiden en sık rastlanan cinsel hastalık gonokok üretriti’ydi. (Neisseria gonorrhoeae). Gonokok mikrobunun yol açtığı bu hastalık, gonore veya bel soğukluğu adıyla tanınır. Hızlı seyrediyorsa, cinsel temastan sonraki iki ila beş gün içinde belirti verir, erkekte penis ucu kızarıklığına, idrar yaparken yanmaya ve idrar kaçırmaya yol açar. Tahlil yapılarak mikrop belirlenirse, tedavi kısa sürede etkili olur. Aksi takdirde, nadir de olsa prostatitten üretra daralmasına kadar çeşitli komplikasyonlara yol açabilir.

uretra-idrar-yolu-iltihaplari

Kadında enfeksiyon daha bulaşıcı olduğu gibi araştırılması da zordur, çoğu zaman kolay anlaşılmaz. Bu da belsoğukluğu tedavisi gören erkeklerin eşlerinin de tedavi görmesi gerektiğini ortaya koyar. Birçok antibiyotik oldukça etkilidir. Gonokoksuz üretritler. Cinsel yolla geçen üretritler içinde en sık görülenlerdir.

Bakteriyolojik inceleme için tahlil yapıldığında, gonokok bulunmayan bütün üretit durumlarında akla gelmelidir. Erkekte özellikle bir türlü iyileşmeyen üretritler bu cinstendir; kadmdaysa vulva, dölyolu, dölyatağı boynu, Fallop borusu gibi diğer cinsel organ enfeksiyonlarına eşlik eder. Teşhis koymak için çok karmaşık ve gelişmiş teknikler gerekir. üretradan kazıma yöntemiyle örnek alma, biyopsi ve özel ortamlarda kültür. Hastalığa yol açan mikroplardan ilk alda gelen Chlamydia trachomatis ve mikoplazmadır. Tedavi için en az iki hafta süresince eritromisin veya tetrasiklin kullanılmak ve temizliğe büyük bir özen gösterilmelidir. Trkhomonas yaginalis, bazı virüsler gibi, kadın ve erkekte üretrit nedeni olabilir. Trikomonaz tedavisi ağız yoluyla metronidazol alınmasına dayanır, kadında buna yapılan lokal tedavi de eklenir. Candida albicans kadında yol açtığı vulva kaşıntıları nedeniyle kolaylıkla fark edilir ve genellikle mikonazol ile tedavi edilir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.