Varis Nedir? Neden Olur? Tedavisi

varis-nedir-neden-olur-tedavisi

Cilt üstünde görülen bir rahatsızlık olan varis genel araştırmalara göre kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Varis neden olur? Temel olarak altında fazla ayakta kalma, bacaklara aşırı yük binmesi ve genetik olabilen varis rahatsızlığı geceleri daha çok sancı vermektedir. Damarların şişmesi sonucu görülen varis rahatsızlığı öncelikli olarak kramplar ile başlar. Daha sonra şişkinlik ve ağrılı süreç ile devam eden varis evrelerinin sonunda ciltte kaşınmadan ötürü yara oluşması deride soyulma baş göstermektedir.

Varisler 3 aşamada ortaya çıkar. Büyük varisler, orta boy varisler ve kılcal varisler olarak. Kılcal varislerde deriden çıkıntıya rastlanmaz. Diğer iki varis türünde ise deriden hafif çıkıntı söz konusudur. Orta boy varisler yeşil renk ile kendini gösterir. Kılcal varisler ise kırmızı ve mor renklerle karşımıza çıkar.

varis-nedir-neden-olur-tedavisi

varis-nedir-neden-olur-tedavisi

Varis rahatsızlığında geceleri dayanılmaz ağrılar yaşanabilmektedir. Bu ağrıları hafifletmek için varis çorapları oldukça etkilidir. Özellikle soğuk havalarda daha fazla ağrı hissedilme durumu söz konusudur. Estetik görünüm açısından da şişen damarlar ve oluşan varisler en rahatsız edici durumların başında gelmektedir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.