Web Tasarımı Nasıl Yapılır? Web Tasarım Teknikleri

web-tasarimi-nasil-yapilir-web-tasarim-teknikleri

Günümüzde kurum ve şirketlerin kendini tanıtımı ve hedef kitlesine ulaşımı için, tek tıkla aradığı konuya ya da ürüne ulaşmak isteyen kitlelerin de şirket ve kurumlarla iletişimi için web siteleri köprü rolünü üstlendi. Yani kurumlar ile insanlar arasındaki olmazsa olmaz haline gelmiştir. Sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisinin artmasını gören kurum ve şirketler zengin hayal gücü ile hazırlanmış, özgün ve dinamik yapıda oluşturulmuş web siteleri ile 7/24 potansiyel müşterilerine ulaşılabilir duruma gelmiştir.

Teknoloji toplumuna en iyi şekilde hitap etmek isteyen kurum ve şirketlere hizmet verecek ajanslar da kendi aralarında en iyi olma çabası içine girmişlerdir. Profesyonel bir iş arayan kurum ve şirketler web sitesinde ve siteyi oluşturan tasarımcılarda bazı belli başlı özellikler ararlar. Bunlar kaliteli ve hızlı bir hosting sahibi olmak, sürekli iletişim halinde bulunabilecek tasarımcılar ile çalışmak, minimal bir web tasarım, sitenin düzenli olarak güncellenebilecek bir yapıda olması, eklenti ve panel yüklemeye elverişli olması gerekir.

web-tasarimi-nasil-yapilir

web-tasarimi-nasil-yapilir

Bütün internet tarayıcılarına uyumlu olması, güvenlik duvarının sağlamlığı, admin panel kontrolünün kolaylığı, reklam yerleştirmelerine uygun olması, SEO yapılmış olması (Google aramalarında ilk sıralarda yer alma işlemi), hızlı yüklenebilir olması, ziyaretçilerin aradıklarını kolayca bulabilecekleri yapıda olması, İphone ve Android uyumlu olması, sosyal medya ile desteklenmiş olması gibi özelliklerdir.

Bu aranan şartları çerçeve alan web tasarım ajansları da ileri düzey web tasarım teknikleri kullanarak alanında en iyi olma çalışması içindedirler. Web tasarımının ana hatlarını bilen ve kendini yenileyebilen uzman kişilerin özgün çalışmaları ile birlikte kurum ve şirketlerin ihtiyaçlarına cevap veren ajanslar, web tasarımın gelişmesine büyük katkı sağlamaktadırlar.

web-tasarim-teknikleri

web-tasarim-teknikleri

Kurulumundan yayınlanmasına kadar çok özel bir ilgi gerektiren web sitelerinin oluşumu domain (alan adı) adreslerinin alınması ile başlar. Domain internetteki kimliktir, web sitesinin adresidir. Adres alımından sonra araştırma aşaması gelir. Sitenin içerikleri ve hedefleri oluşturulur.

Menü başlık ve alt başlıkları belirlenerek yazım aşamasına geçilir. İçerikler oluşturulurken tasarım planı da yapılır. Tasarımda birincil hedef özgünlüktür. Photoshop, Fireworks, Flash gibi tasarım programları ile resimler, animasyonlar videolar hazırlanır.

Oluşturulan kurumun logosuna, ürünlerine uygun renk tonlarında tasarımlar gerçekleştirilmelidir. Tasarım oluşumunda ayrı büyük boyutlu grafiklerden de uzak durulmalıdır. Çünkü internet sitelerinin en aranan özelliklerinden biri de kolay açılabilir olmasıdır. Tasarımlar hazırlandıktan sonra da kodlama işine geçilir. Bu aşamada sitenin alt yapısının gerektirdiği işlemler gerçekleştirilir. Sitenin hatasız ve düzgün işlemesi için iyi bir kodlama gereklidir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.