Yenidünya Ağacı Morfolojisi – Tarihi – Genel Özellikleri

Yenidunya-Agaci-Morfolojisi-Tarihi-Genel-Ozellikleri

Yenidünya, bilinen diğer adı ile malta eriği gülgiller familyasının bir türüdür. Ağacın kendisi ve meyvesi aynı adı alır. Yenidünya meyvesinin ana yurdu Çin olarak kabul edilir. Meyveleri tüketilen bu ağacın şekerli ve farklı bir tadı olan meyveleri sofralık, meyve suyu ve pastacılık sanayinde de kullanılmaktadır. Gülgiller familyasının önemli ağaç türlerinden olan yenidünya ağacı özellikleri ve tarihi hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

yenidunya-agaci-ozellikleri

yenidunya-agaci-ozellikleri

Yenidünya Morfolojik Özellikleri

Yenidünya ağacı yaklaşık olarak 10 metreye kadar uzayabilen ve sert yapılı bir ağaçtır. Gövdesi düzgün bir formdadır. Yayvan ya da yuvarlak şekilde büyür. Kök yapısı dağınıktır ve saçak köklüdür. Kökleri çok kuvvetlidir. Kayalık alanlarda bile yetişebilir. Yaprakları yeşil, kısa saplı ve sert bir yapıdadır. Boyları ortalama 15-20 cm arasında değişmektedir. Yaz ve kış mevsimlerinde yaprakları dökülmez. Bütün mevsimlerde yeşil kalır.

Çiçekleri salkım şeklindedir. 10-20 cm arasında uzunluğa sahiptir. Çiçeklenme dönemleri Aralık ile Şubat ayları arasındadır. Meyvelerini ise genelde Mart-Nisan aylarında verir. Fakat Haziran ayına kadar olgunlaşma süresi vardır. Meyve verme süresi oldukça kısa olduğu için raflarda çok az bir süre görülür. Genelde aşılama ya da tohumlanma yöntemi ile verim alınır.

yenidunya-agaci-tarihcesi

yenidunya-agaci-tarihcesi

Yenidünya Ağacının Tarihi

Yenidünya ağacının ülkemize yaklaşık olarak 150 ile 200 yıl öncesinde Cezayir’den geldiği tahmin ediliyor. Fakat daha sonra Çin’de üretilmeye başlanmıştır. Dünyada yaygın olarak Çin, Japonya ve Kuzey Hindistan bölgesinde üretilmektedir. Bu bölgelerden zaman içerisinde Cezayir Korsika, Florida ve Kaliforniya’ya dağılmıştır. Yenidünya yetiştiriciliği ve üretimi açısından Çin ilk sırada yer almaktadır.

2 YorumLütfen Yorum Bırakınız

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.