Yurtdışında Çalışmanın Kariyerimiz İçin 7 Faydası

yurtdışında çalışmak

Yurtdışında çalışmanın kariyerimiz için 7 faydasına değinmeden önce kariyerimize nasıl bir yol çizmemiz gerektiği hakkında birkaç şey söylemek gerekir. Her birimiz kariyerimizi geliştirmek ve büyütmek isteriz ve bu yüzden de iş performansımızı arttırmak için bazı adımlar atarız. Öncelikle oluşturduğumuz CV’nin dikkat çekmesini sağlamak için diğer birçok çalışanın cv’sinden farklı olması ayrı bir önem teşkil eder. Buna ilaveten, sürekli olarak aynı iş çevresinde bulunmak bir süre sonra iş hayatımızla ilgili düşüncelerimizin sabit bir hale gelmesine neden olabilir. Ancak birçoğumuz daha rahat iş alanlarına girme eğilimindeyizdir ve bu nedenle iş çevremizi değiştirmek, yeni beceriler edinmek ve farklı bakış açılarından bakmayı öğrenmek çalışma hayatımızda önemli bir yere sahip olmalıdır.

Yurtdışında çalışmak akıllıca bir “Kariyer hamlesi” olarak düşünülebilir. Öyle ki mesleğimizde kalıcı bir yer edinmemize, adımızın bilinir olmasına yardım eder ve tamamen yeni bir çevrede çalışmayı öğrenmemize de katkı sağlar. Ayrıca işverenlerin çoğu da büyük oranda yurtdışında çalışmış kişilerle çalışmak isterler. Tabi yurtdışında bir kariyere sahip olmak bizim için bazı şeylerden fedakârlık yapmak ve çeşitli zorluklarla mücadele etmek anlamına geleceğini de unutmamak gerekir. Şimdi madde madde yurtdışında çalışmanın kariyerimiz için 7 faydasının neler olduğuna bakalım:

  1. İletişim Becerileriniz Gelişir: Yurtdışında bir yere gittiğinizde iletişim kurmak çok kolay değildir çünkü dil engeli hemen karşınıza dikilir. Ayrıca gittiğiniz ülkelerde ülkenizde olduğundan çok farklı jest, mimik ve işaretler de karşınıza çıkar. Bunların hepsiyle mücadele ederken iletişim becerileriniz sınanır ve öyle ya da böyle gittiğiniz yerdeki insanlarla daha etkili bir şekilde iletişim kurmayı başarırsınız.
  2. Uluslararası Temaslarınız Gelişir ve Artar: Yurtdışında çalışmanın kariyerimiz için 7 faydasından en önemlilerinden biri uluslararası bağlantı kurabilmektir. Bunun avantajı adınız küresel seviyede bilinir, sizin gibi uluslararası firmalarda çalışan meslektaşlarınız olur ve böylece işinizin yeni bakış açısını öğrenmiş olursunuz.
  3. Birçok Çalışan Arasında Dikkat Çekersiniz: Yurtdışı iş tecrübeniz ülkenize döndüğünüzde sizi sizinle aynı meslekte çalışanlar arasında bir üst seviyeye taşıyacaktır. Yaratıcılığınız ve ezber bozan düşünceleriniz kesin bir şekilde gelişmiş olacak ve işverenler yurtdışı iş deneyiminiz nedeniyle sizi diğer adaylara tercih edeceklerdir.
  4. Yeni Bir Dil Öğrenirsiniz: Öğrendiğiniz yabancı dil, edindiğiniz diğer becerilerinize ek olarak ayrı bir pazarlık avantajı olarak cebinizde olur. İşinizde yabancı yöneticilerle ya da yabancı temsilcilerle görüşmeler yapmak gibi bir göreve atanabilirsiniz. Bu da başarı merdivenlerinde daha üst seviyeye çıkmanızı sağlayabilir.
  5. Stresli İşleri Güvenli Bir Şekilde İdare Edersiniz: Yurtdışı kariyerinizde gerçek zor durumlarla karşılaşırsınız. Yurtdışında aileniz ve arkadaşlarınızın rahatlığından uzaklaştığınızda, güç durumları etkili bir şekilde aşmayı da öğrenirsiniz. Bu destek, bu tip zorlu durumlarda, hayatta ve kariyerinizde size yardımcı olacak, sorunları büyük bir özgüvenle çözebileceksiniz.
  6. Maaşınızın Yükselme İhtimali Artar: Bir görevlendirme ya da atamayla yurtdışına gönderildiğinizde büyük olasılıkla maaşınız yükselir çünkü çalıştığınız kurumda güvenilirliğiniz artar. Ayrıca piyasadaki değeriniz de artar çünkü artık tecrübe düzeyiniz üst seviyededir.
  7. Dünyayı Görme Şansına Sahip Olursunuz: Yurtdışında çalışmanın kariyerimiz için 7 faydasından son madde ise Dünyayı ve farklı kültürleri tanıma şansınızın olmasıdır. Şayet yurtdışına giderseniz, yeni insanlarla tanışmak ve farklı ülkelerin kültürlerini tanımak “Kariyeriniz için altın bir fırsat” olabilir. Bu tabiri caizse kariyerimize konan bir talih kuşudur ve nihayetinde de kariyerimize önemli katkıları olma ihtimali yüksektir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.