Adıyaman ilinin Neleri Meşhurdur?

Güzel bir şehir olan Adıyaman’ın neleri meşhur? Nasıl bir tarihe sahip kısaca bahsedeceğiz. Adıyaman denilince akla ilk gelen Nemrut Dağı olur. Bunun nedeni yapıları ile oldukça heybetli olan heykellerin bölgede oldukça geniş bir alana yayılmasıdır. Günümüzde ise Nemrut dağı bölgesi park haline getirilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Adıyaman’ın neleri meşhur?

Bu alanda yer alan Tümüsülüs’lerin yüksekliği oldukça fazladır. Her gün turistler tarafından ziyaretçi akınına uğrayan Nemrut Dağı UNESCO tarafından koruma altına alınarak dünyanın 8. harikası seçilmiştir. Nemrut dağında o eşsiz heykeller eşliğinde güneşin doğuşunu izleyebilir ve hiç kimsenin kolay kolay erişemeyeceği bir şaheserin tadını çıkarabilirsiniz.

haritada adıyaman

ADIYAMAN’IN TARİHİ YAPILARI

Adıyaman ilinin meşhur mimari yapılarından biride Cendere köprüsüdür. Roma İmparatorluğu döneminde yapılan Cendere köprüsünün 193 ile 211 yılları arasında yapıldığı bilinmektedir. Köprüyü yaptıran kişi köprünün belli kısımlarına 4 adet sütun diktirmiştir. Bu sütunlar; kişinin kendini, eşi ile iki tane erkek çocuğunu simgelemektedir. Sütunlardan birinin yerinde olmadığını görüp merak edebilirsiniz. Bunun nedeni ise büyük oğlu Caracalla’nın sütunlardan birini yıktırmasıdır. Sütunu yıktırmasının nedeni ise ortaya çıkan taht kavgasında kardeşi olan Geta’yı öldürmesi ve Geta’ya ait olan her şeyi yok etmek istemesinden kaynaklanmıştır. Köprünün 1951 ile 1997 yıllarında restore edildiği bilinmektedir.

adıyaman’ın neleri meşhurdur, nasıl gidilir, tarihi yapıları

ADIYAMAN’IN MEŞHUR YEMEKLERİ

Adıyaman’da yemek denilince akla içli köfte ile mercimekli köfte gelmektedir. Diğer yöresel yemekleri ise; adıyaman tavası, cılbır, adıyaman kebabı, pestil, şilki tatlısı ve yapıştırma isimli yemekleridir.

adıyaman’ın meşhur yemekleri neler

Adıyaman’da bulunan oturakçı pazarında Nemrut bölgesi ile ilgili olan küçük hediyelik eşyalar satılmaktadır. Adıyaman denilince oturakçı çarşısının adı anılmadan olmaz. Bu pazarda el dokuması kilimlerden yiyeceklere kadar pek çok ürün bir arada bulunmaktadır.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.