Basketbol’u Kim İcat Etti? Basbetbol Nasıl İcat Edildi?

Basketbol’u kim buldu? olarak da sorulabilen bir konudur. Anlamı sepet topu olan basketbol, 1891 yılında ABD’de YMCA Spor Okulu’nda spor öğretmeni olarak görev yapan James Naismith tarafından icat edilmiştir. Bu oyunun icat edilme amacı ise öğrencilerin soğuk günlerde üşümemelerini sağlamaktır. Bu nedenle de basketbol iç mekânda oynanan bir oyun olarak ortaya çıkmıştır. Oyunun ilk şekli öğrencilerin kafa hizasına asılmış iki adet şeftali sepetidir.

basketbol-nasil-icat-edildi

basketbol-nasil-icat-edildi

BASKETBOL NASIL OYNANIR? KURALLAR

Sporun ilk oynanma şekli ise topun sepete atıldığında sayı kazanılması şeklindedir. Ancak, oyunu zorlaştıran bir durum vardır ki, o da sepetle oynanması nedeniyle her sayı olduğunda sepetin içinde kalan topun birisi tarafından çıkarılması gereğidir. Buna da çözüm arayışları sonuçsuz kalmamış ve topun sepetin altını keserek aşağı düşmesi sağlanmıştır. 1906 yılından sonra ise sepet yerine çember ve ağdan yapılmış potalar kullanılmaya başlanmıştır. Bu yıla kadar uygulanan basketbol’un kuralları da bir hayli değişiktir. Örneğin, oyuncunun elinde topla koşması yasaklanmıştır. Oyun o dönem 7 kişilik iki takım arasında ve 20 dakikalık periyotlar arasında oynanmıştır. Oyun devre olarak adlandırılan 3 periyottan oluşmuştur. İlk olarak sporun adının Naismithball olarak adlandırılması önerilse de mucit Naismith oyuna basketball adını vermeyi uygun görmüştür. Oyun oldukça popüler hale geldikten sonra 1894 yılında resmi kurallar belirlenmiş ve bu kurallara göre ilk müsabaka yapılmıştır.
ABD’de icat edilen basketbolun ünü çok kısa sürede Avrupa’ya yayılmıştır. Avrupa’da sporun ilk denemesi Paris’teki bir spor okulunda yapılmıştır. Avrupa Basketbol Şampiyonası ise ilk olarak 1935 yılında yapılmıştır. 1932’de uluslar arası yapılan müsabakaları yönetmek amacıyla Uluslar arası Amatör Basketbol Federasyonu’nun kurulmasıyla oyunun olimpiyatlar çerçevesine girmesi için çalışmalara başlanmıştır. Ayrıca tüm bu süreç basketbolun seyredilecek sporlar grubuna girmesine de katkıda bulunmuştur.

Olimpiyat oyunlarına bu sporun girişi ise ilk Berlin’de ve 1936 yılında olmuştur. Günümüz kurallarına kavuştuktan sonra Avrupa ligi 1995 yılında kurulmuştur. Sporun günümüzdeki oynanan kurallara göre tanımı yapılacak olursa, basketbol yüksekliği yaklaşık 3m olan pota adı verilen çemberden topun geçirilmeye çalışılması suretiyle oynanan ve beşer kişilik iki takımla oynanan bir takım oyunu veya sporudur.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.