Brokoli Sebzesinin Faydaları ve Zararları

Brokoli Sebzesinin Faydaları ve Zararları nelerdir? bu makalemizde sizlere bu konu hakkında bilgilendirme yapacağız. 1900’lü yıllarda Brokoli lahanagiller familyasından gelen tanınan ve yayılan bir sebzedir. Yapılan birçok araştırmaya göre hem kendisi hem de suyu ile en iyi sebzelerden biri olduğu kabul edilmiştir. Brokoli yemeği, salatası ve haşlanarak tüketimi söz konusudur.

Brokolinin içerisinde potasyum, bol diyet lifi, kükürt, B1 ile C ve selenyum gibi pek çok vitamin bulunmaktadır. Ayrıca yüksek miktarda demir içerdiği için bireylerin günlük demir ihtiyaçlarını karşılaması için yeterli bir besindir. Brokoli cilt sağlığını korumasına yardımcı olan bir sebzedir, içerisinde bulunan A vitamini sayesinde hücre zarlarını koruyarak, ultraviyole radyasyonun vermiş olduğu zararları önler. Bunun yanı sıra E ve C vitaminlerinin sayesinde cilt hücrelerine enerji desteği sağlayacaktır. Bilindiği gibi saç köklerinin B5, B12, E, A ve C vitaminlerine ihtiyaçlılarının yanında çinko, demir, niansin, silis, kükürt ve germanyum gibi maddelere gereksinimi vardır. Brokolinin de saçlara mucizevi bir besin kaynağıdır. Ayrıca kalp, sinir sistemi, kan basıncı, göz sağlığı açısından ve kanser ile mücadele etmede en faydalı Brokolinin faydaları oldukça fazladır.

brokolinin-faydalari-nelerdir

brokolinin-faydalari-nelerdir

Brokoli aşırı tüketimi yapılmadığı sürece sağlık açısından iyi bir besin kaynağıdır. Fakat aşırı bir tüketim söz konusu olması halinde Brokolinin zararları olabilmektedir. Bunlar midede ekşime ve şişme hissine sebep olabilmesidir. İdrar yollarında bir sorun olanlar varsa onlarında brokoliyi aşırı tüketmesi sonucu su kaybına neden olarak zarar vermektedir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.