Ceviz Ağacı Yetiştirme

ceviz ağacı yetiştirme

Ceviz Ağacı Yetiştirme, Türkiye ekolojik açıdan pek çok ağacın yetiştirilebildiği bir yerdir. Ceviz ağacı yetiştirme sıralamasında ise Dünya’daki tüm ülkeler arasında 3. Sırada bulunmaktadır. Ceviz ağaçları, değişik iklimlere uyum sağlayabilen ağaçlardır. Deniz seviyesinden çok yukarılarda bile kolaylıkla yetişebilirler. Ancak ceviz ağacının yetiştirilemeyeceği yerler, ilkbahar donlarının geç geldiği bölgelerdir. Tomurcukların çıkma döneminde yaşanan donlar ağaca çok fazla zarar verir ve ilkbahar donlarının geç geldiği bölgelerde ceviz ağaçları yetiştirilemez. Ceviz ağacı kaç kilo meyve verir? öğrenmek için makalemizi okuyun.

CEVİZ AĞACI NASIL YETİŞTİRİLİR?

Toprak bakımından da çok seçici olmayan ceviz ağaçları, 2.3 m ile 3 m arasında taban suyu seviyesi olan alanlarda, çok iyi gelişme gösterebilir. Gübreleme ve sulama ile de verimlilik daha çok arttırılabilir. Fakat killi ve su tutan topraklar, Ceviz ağacı yetiştirmek için uygun değildir. Ceviz ağaçları yazın sıcak ve güneşli, kışları ise çok soğuk olmayan yerlerde, daha sağlıklı ve verimli olurlar. Bu dikkate alınarak, kışı çok sert geçmeyen bölgelerde, kurulan bahçeler daha sağlıklı olacaktır.

Ceviz ağacı nasıl yetiştirilir

Ceviz yetiştiriciliğinde, verim ve kalite en önemli unsurdur. Yapraklanma zamanları, ağaç tacının sağlıklı gelişmesi, kalite ve verimliliği etkileyen ve dikkat edilmesi gereken hususlardır. Sağlıklı ceviz üretimindeki kriterler, cevizin kalitesini belirler. Örneğin, cevizin iç kısmının en az%55 olması, meyve ağarlığının 10 gramın altında olmaması, iç kısmın kabuğundan kolay ayrılması gibi özellikler, kaliteli bir cevizde bulunması gereken özelliklerdir. Ceviz ağacı yetiştirme koşullarının uygunluğu ve ceviz çeşidinin seçimi, önemli kalite unsurları içindedir. İyi özellikteki ceviz çeşitlerinden, aşılama yapmak, olumlu sonuçlar verecek yöntemlerden biridir.

Ceviz ağaçlarının bulunduğu alanın çok nemli ortamlar olamamasına da dikkat edilmelidir. Özellikle, göl ve nehir yataklarına yakın alanlardaki ceviz ağaçlarının, hastalanıp ölme riski çok yüksektir. Bu yüzden bu tür nem oranı yüksek yerlerde ceviz ağacı yetiştiriciliği çok verimli olmayacaktır. Ceviz ağacı hastalıkları konusunda yazılan makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Konu hakkında sorularınız olursa aşağıdan bizlere yorum yazabilirsiniz.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.