Çınar Ağacı Özellikleri Ve Hakkında Bilgi

çınar ağacı hakkında bilgi

Çınar ağacı nasıl bir ağaçtır? Bu makalemizde tanıyalım. Çınargiller familyasının Platanus cinsini oluşturan çınar ağacı hakkında bilgi verme amacıyla bu içeriğimizi hazırlamış bulunmaktayız. Asya, Doğu Avrupa ve Kuzey Amerika ana vatanı olmasına rağmen çınar ağaçları zamanla Dünya’nın dört bir yanına yayılmışlardır. Genel olarak nehir, dere ve ırmak kenarlarında yoğun olarak bulunmaktadırlar. Çınar ağacı insanlar tarafından sıklıkla çok güzel bir görünüme sahip olması sebebiyle ekilmekte ve yetiştirilmektedir.

Büyük çayırlık arazilerde, çeşme başlarında sıklıkla karşılaştığımız çınar ağaçları gölge yapması amacıyla da dikilmektedir. Ayrıca doğal olarak yaprakları toz ve gazlara karşı aşırı derecede dirençli bir yapıdadır. Bu sebeple büyük şehirlerde park, bahçe ve cadde gibi alanların süslemesinde de sıklıkla kullanılmaktadırlar.

Çınar Ağacının Fiziksel Özellikleri

çınar ağacı özellikleri

çınar ağacı özellikleri

Çınar ağacı çok uzun ömürleri olan ağaç türleri arasında bulunmaktadır. Yaşları ilerledikce çevre genişlikler 3-5 metre civarına ulaşabilmekte, boyları ise 50 metreye varabilmektedir. Dağınık kalın dallara sahip olan bu bitkinin kökleri aşırı derecede güçlüdür. Aşağıdan bakıldığında üst kısımlarının geniş ve oldukça sık olduğu görülmektedir. Bu sayede güneş ışınlarına karşı koruyucu etki göstermektedir. Çınar ağaçları yılın 4 mevsimi ekilebilme özelliğine sahiptirler. Ayrıca yaşlanıp iç kısımları çürüse bile hayatta kalmaya devam edebilmektedirler.

Çınar Ağacının Kullanım Amaçları

Ahşap ve mobilya sektöründe öncelikli olarak kullanılmaktadırlar. Ayrıca mürekkep üretiminde, kaplama ve parke üretimi amacıyla da kullanılmaktadırlar. Sağlık sektöründe de yaprakları ve kendisi farklı şekillerde kullanılabilmektedir.

Çınar Ağacının Faydaları

Çınar ağacının faydaları arasında olanlar, diş etlerini güçlendirmekte ve diş ağrılarını giderebilmektedir. Yanıklara karşı koruyucu ve iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Vücuttaki şişlikleri azaltıcı ve bu sayede ağrıları giderici özelliğe sahiptir. Çınar ağacından üretilen merhemler sedef hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Sara hastalığına da çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bayanlarda akıntıyı önleyici özelliğe sahiptir.

Hayvan zehirlenmelerine karşı etkilidir. Saç köklerini güçlendirmekte ve kepek oluşumunu azaltıcı etki göstermektedir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.