Kinoa Nedir? Faydaları Nelerdir? Hakkında Bilgi

Kinoa ismi verilen tahıl ürünü ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlamış olsa da Avrupa ülkeleri ve ABD’de yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Hatta son yıllarda insan beslenmesinde o kadar önemli hale gelmiştir ki, Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü 2013 yılını kinoa yılı olarak ilan etmiştir. Dünyada tüketiminin bu denli önemli hale gelmiştir. Ülkemizde de yavaş yavaş tüketilmesi yaygınlaşmaya başlamış olması birçoğumuzun aklına kinoa nedir? sorusunu getirmeye başladı.

KİNOA NEDİR?

Kinoa’nın dünyada çok önemli hale gelmesinin en büyük nedeni ise her derde deva faydalarıdır. Bitki hakkında ayrıntılı bilgiyi ve merak ettiklerinizi kinoa nedir? faydaları nelerdir? adlı bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

kinoa-nedir-faydalari-nelerdir-hakkinda-bilgi

kinoa-nedir-faydalari-nelerdir-hakkinda-bilgi

Kinoa Bitkisi Hakkında Bilgi

Kinoa bitkisi 1-2 metre boya kadar büyüyebilen bir tahıl türü olmasının yanında tüketilen kısmı bitkinin meyvelerinden elde edilmektedir. Dünyada önemli olmasının nedeni birçok faydalı besin maddesi içeriğine sahip olması, pirinç gibi tahıllara göre pişme süresinin 10-15 dk gibi oldukça kısa olması ve insan vücudunun ihtiyacı olan tüm aminoasitleri içermesidir. Bu uzun boylu ve aynı zamanda uzun ömürlü de olan tahıl türünün ana vatanı Peru ve Bolivya’da bulunan And Dağları bölgesidir.

KİNOA NEREDE YETİŞİR?

Burada yaşayan yerlilerin bu bitkiyi 3000-5000 yıldır kültüre aldıkları bilinmektedir. Antik kalıntılarda da Şili ve Peru’da bu bitkinin insan ve hayvan beslenmesinde kullanıldığı açıkça anlaşılmaktadır. Buradan kinoa İspanyol kaşifler sayesinde önce Güney Amerika’ya yayıldıktan sonra Avrupa ülkelerine de geçmiştir. Bitkinin iklim isteklerinden dolayı en iyi kinoa üreticisi Peru ve Şili olurken, yapılan melezlemeler sonucunda bitkinin Güney Amerika’da da yetiştirilmesi mümkün hale getirilmiştir.

kinoa-bitkisi

kinoa-bitkisi

Kinoa besin maddelerince oldukça zengindir. İçeriğinde barındırdığı vitamin, mineral ve aminoasitler nedeniyle besleyiciliği oldukça yüksektir. Diğer önemli bir özelliği de lif açısından oldukça zengin olmasıdır. Özellikle lifli olması bu tahılı diyetler için çok uygun hale getirmektedir.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Kinoa tam protein içeren yani içeriğinde sadece besin maddesi olarak protein barındıran bitkidir. Diğer tahıllar gibi karbonhidrat içermemesi ve bilinen tüm aminoasitleri de içermesi bilinen protein kaynaklarına sağlıklı bir alternatif oluşturmaktadır. Özellikle vejeteryanlar ve hayvansal protein tüketemeyenler için çok özel bir bitkidir.

 • Kinoa, iyi bir protein kaynağıdır.
 • Kinoa, diğer tahıllara göre daha yüksek lif içeriğine sahiptir.
 • Doyuruculuğu yüksek olan kinoa dengeli bir öğünde yer aldığında uzun süre tokluk sağlar.
 • Kinoanın mineral ve vitamin içeriği oldukça yüksektir.
 • Kinoa, gluten içermemektedir.
 • Yüksek protein içeriği, protein yanında yağ ve karbonhidrat içermemesi ve en önemlisi de lif oranının yüksek olması kinoayı iyi bir diyet besini haline getirmektedir.
 • Ayrıca, bu lif ve protein içeriği diyet sırasında tok tutma özelliğinin yanında kan şekerindeki dalgalanmaları da ortadan kaldırmaktadır.
kinoanin-protein-icerigi-yuksektir

kinoanin-protein-icerigi-yuksektir

KİNOA HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

 • Bu bitkinin tahılları glüten içermediği için çölyak hastaları un ve tahıl ihtiyaçlarını bu besinden karşılayabilirler.
 • Kinoa unu kullanılarak çölyak hastaları için glutensiz ekmek ve unlu mamüller yapmak mümkündür.
 • Magnezyum ve demir içermektedir. Eksiklik çekenlere iyi gelir.
 • Baş ağrısı, uykusuzluk ve kas kramplarına iyi gelir.
 • Kan, kas ve kemik hastalıklarına iyi gelmektedir.
colyak-hastalari-icin-kinoadan-glutensiz-ekmek

colyak-hastalari-icin-kinoadan-glutensiz-ekmek

Yine lif oranının fazla olması sindirim problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Diğer tahıllara oranlar iki kat daha fazla lif içeren kinoa kabızlığı ve buna bağlı olarak gelişen hemoroidi önlemekte hatta hafif hastalık tablolarında tedavi edici etki göstermektedir.

kinoa-iyi-bir-diyet-urunudur

kinoa-iyi-bir-diyet-urunudur

Kinoa’nın demir ve B2 vitamini de oldukça yüksek seviyededir. Bu nedenle demir eksikliğine bağlı aneminin önlenmesinde ve beyin, kas gelişiminde etkili olmaktadır. Halsizliğe de ayrıca iyi gelmektedir.

kinoa-kabizlik-ve-buna-bagli-hemoroidi-onler

kinoa-kabizlik-ve-buna-bagli-hemoroidi-onler

İçinde bulunan magnezyum damarların ve sinirlerin gevşemesine neden olmakta ve migren tedavisinde oldukça yararlı olmaktadır.

Son olarak kinoa bitkisinin tahıl olarak tüketilmesi antioksidan etki göstermenin yanı sıra içindeki yüksek manganezden dolayı kolestrol kontrolünde ve düşürülmesinde oldukça etkilidir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.