Responsive Tasarım Nedir? Mobil Uyumlu Site Testi

Responsive tasarım, 2010 yıllarında ortaya çıkan ve günümüze kadar giderek bir çok platformda popüler olan mobil cihazlar için uyumlu tasarım diyebiliriz. Akıllı telefon ve cihazların artması ile yeni ve farklı çıkan responsive tasarımlar günümüzde oldukça popüler bir hal aldı. Responsive uyumlu olmayan tasarımlı sitelerde telefonunuzun tarayıcıdaki sayfa görüntüsü normal bilgisayarlardaki gibi olur. Bunun sonucunda estetik durmayan  ve yavaş açılan sayfalar ortaya çıkar.

responsive-mobil-uyumlu-site-tasarimlari

responsive-mobil-uyumlu-site-tasarimlari

Responsive uyumlu tasarımlarda kullanıcı tablet veya mobil cihazlar ile giriş yaptığında tasarım cihazına uygun olarak değiştirilerek sorunsuz bir şekilde sitede gezinti yapmasını sağlar. Eğer mobil ziyaretçileri olan bir sitenin yöneticisi iseniz sitenizdeki kullanıcılar bu durumdan rahatsız olarak her sayfada zoom işlemini yapmaları gerekmektedir. Buda siteniz için büyük bir kullanıcı kitlesini kaybetmenize neden olacağından dolayı kısa bir sürede responsive uyumlu temaya yada tasarıma geçmeniz gereklidir.

Ayrıca arama motoru devi olan Google mobil uyumlu siteleri arama sonuçlarında üst sıralara çıkartacağını duyurdu, eğer siteniz hala mobil uyumlu yani responsive değilse hemen yaptırmanızı tavsiye ederiz. Mobil uyumluluk testi yaptırarak sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kodlama bilginiz yok ise bir uzmandan yardım alarak mobil uyumlu site yapabilirsiniz.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.