Sony Ne Zaman Nasıl Kuruldu? Kuruluş Hikayesi

SONY KURULUŞ HİKÂYESİ

Sony Corporation Şirketi pek çoğumuzun bilmediği üzere bir Japon şirketidir. Pek çoğumuz şirketin Çin ülkesine ait olduğunu düşünür ve bir kısmımız da şirketin Amerika kökenli olduğunu sanmaktadır. Ancak bu bilgiler yanlıştır. Şirket Japon kökenli çok uluslu bir şirkettir. Sony şirketinin kuruluş hikâyesi 1945’lere, İkinci Dünya Savaşı zamanlarına kadar dayanmaktadır.

sony-ne-zaman-nasil-kuruldu

sony-ne-zaman-nasil-kuruldu

Sony Markasının Kuruluşu

Şirketin sahibi olan  Masaru Ibuka, İkinci Dünya Savaşı’nda gerçekleştirilen bombardıman sonucu harabeye dönüşen Tokyo’da küçük bir tamirci dükkânı açmıştır. Zaman içerisinde Tokyo’nun iyileşmeye başlaması ile birlikte, bu dükkânda da işler yolunda gitmeye başlamıştır. İşlerin iyi gitmesi ile birlikte, dükkânı büyütme ihtiyacı doğmuştur. Ancak dükkân sahibi Ibuka, işi büyütmek için tek başına adım atma konusunda çekimser kalmıştır.

Bir arkadaşının da desteği ile bir şirket açmış ve Sony’nin temellerini de bu şirket oluşturmuştur. 1940’lı yılların sonuna doğru, şirket Japonya’nın ilk kasetçalarını üretmiştir.  1950’li yılların başında, ortaklardan birisinin gerçekleştirmiş olduğu Amerika seyahati sırasında duymuş olduğu transistor cihazı, şirketin pek çok ürün konusunda hızla ilerlemesine neden olmuştur.

Sony şirketi ne zaman nasıl kuruldu

Transistor cihazı pek çok elektronik ürünün yapı taşını oluşturmaktadır. Bu cihaza geçirgen de denebilir. Kabaca ve kısaca gerilim ve akım kazancı sağlamaya yaramaktadır. Şirketin kuruluş hikâyesine dönecek olur isek; Amerika’ya giden ortak, transistoru icat eden kişiyi ikna ederek, cihazın lisansını alıp, kendi şirketi bünyesinde kullanmaya başlamıştır.

Şirket tarafından, 1950’li yılların ortalarında, ilk transistorlu radyo icat edilmiştir. Ancak bu ürün yeterince ilgiliyi görememiştir. Ortaklar ürünü geliştirmek için çalışmalarına devam etmiş ve kısa süre sonra ikinci radyoyu piyasa sürmüşlerdir. Geliştirilen ürün hem yurt içi hem de yurt dışında beklenenden fazla ilgi görmüştür. Bu cihazdan çok kısa süre sonra, şirket taşınabilir radyoyu piyasaya sürerek tüketicilerin çok daha fazla ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Aynı yıl içerisinde, reklam amaçlı pek çok çalışma yapılmaya başlanmış ve pek çoklarımızın hatırlayabileceği üzere Sony Boy denilen çizgi film karakteri şirketin yüzü olarak doğmuştur. Şirket, pek çok alanda, dünyanın lider ilk beş firması arasındaki yerini koruyarak, ticari hayatına devam etmektedir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.