Cilt Kusurları Nelerdir?

Cilt Kusurları Nelerdir?

Cilt vücudun dışarıdan görünen en önemli ve büyük organıdır. Tüm vücudun ekranı gibidir. Cilt güzelliği kadınlar için güzelliğin, çekiciliğin ve zarafetin ayrılmaz bir parçasıdır. Ciltte iç ve dış nedenlerden ötürü çeşitli kusurlar meydana gelebilmektedir. Tüm yüz veya vücudun bir parçasında meydana gelen herhangi bir kusur, boyutuna ve yerine göre kişinin estetiğine gölge düşürür, üzer, kalıcı psikolojik sorunlara yol açabilir.

Şimdi en sık rastlanan cilt kusurları nelerdir kısaca bir göz atalım; sivilceler, yağlı cilt, siyah noktalar, koyu leke veya scar şeklinde sivilce izleri, ince çizgiler, yaşlılık lekeleri, doğum lekeleri, yanık izleri, güneş lekeleri, devam eden ya da bitmiş hastalıkların izleri gibi pek çok cilt kusuru mevcuttur.

cilt-kusurlari-nelerdir

cilt-kusurlari-nelerdir

Yağlı cilt, sivilceler

Bu sorun daha çok ergenlik döneminde ortaya çıksa da, çeşitli hormonel değişikliklerden dolayı her yaşta kendini gösterebilmektedir. Sivilcelerin giderilmesi için öncelikle, sivilceli bölge fazla dokunulmadan peeling yapılmadan temizlenmeli, gül suyu gibi hafif bir tonikle her gün silinmelidir. Sivilceli cilde peeling yapıldığında, daha da yağlanır ve sivilceler dağılır. Yağsız bir kremle bakım tamamlanmalıdır. Salatalık özlü kremler, yağsız antiseptik kremler sivilcelerin tedavisinde kullanılabilir. Tedavi bittiğinde kalan izlerden, düzenli peeling ile ölü derileri temizleyerek zamanla kurtulabilirsiniz. Gülsuyu ve elma sirkesi karışımını tonik olarak kullanarak, lekelerin zamanla yok olduğunu görebilirsiniz.

siyah noktalar neden olur?

Siyah noktalar nasıl temizlenir?

Yüze buhar tutulup, peçete ile sıkılarak temizlenir. Duştayken buharla birlikte, düzenli olarak yapacağınız peeling ile de siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Siyah nokta bantları da bu konuda yardımcı olabilir.
İnce çizgiler, kırışıklıklar: Yeterli ve dengeli beslenmek, bol su içmek, sigara ve alkolden uzak durmak, stresi mümkün olduğunca azaltmak kırışıklıkların oluşmasını geciktirir. Yirmili yaşlarda kullanmaya başlayacağınız, yüz ve göz bakım kremleri uzun yıllar sizinle kalacak, pırıl pırıl bir cildin temelini atar.

Yanık izleri

Kantaron yağı bu konuda iyi bir yardımcıdır. Yanık oluştuğunda süreceğiniz kantaron yağı, yanığın iz bırakmadan iyileşmesini sağlar. Eski yanık izlerinde de iyi sonuçlar verir. Derin yanık izleri için, iyi bir estetik merkezine başvurabilirsiniz.

Güneş lekeleri nasıl geçer

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Rendelenmiş soğan suyu ve elma sirkesiyle yapacağınız karışımı, cildinize sürüp, yarım saat bekletip yıkadığınızda lekelerin hafiflediğini göreceksiniz. Güneş lekeleri, güneş lekeleri neden olur?, güneş lekeleri için maske yaparak faydasını göreceksiniz.

Herhangi bir yöntemle iyileştirilemeyen cilt kusurları için kapatma, gizleme, örtme yoluna gidilebilir. Cilt kusurlarını kapatmaya yönelik pek çok yol vardır. Piyasada bulunan, sorunu tamamen görünmez hale getirecek kadar iyi ürünler, kişinin kendini iyi hissetmesine, sosyal hayatına huzurla devam etmesine yardımcı olur.

Bilmeliyiz ki kusursuz insan yoktur. Küçük kusurlarımızla barışık olalım. Çünkü onlar bizim özelliğimizdir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.