Mynet Nasıl Kuruldu? Kuruluş Hikayesi

mynet-nasil-ne-zaman-kuruldu-kurulus-hikayesi

MYNET KURULUŞ HİKÂYESİ

1990’lı yıllarda internetin hayatımıza girmesi ile birlikte, pek çok internet sitesi doğmaya başlamıştır. Bu siteler arasında, bütün dünya tarafından bilinen Google arama motoru ilk doğan veri tabanları arasındadır. Peki, Türkiye için ilk doğan internet veri tabanı sitesi hangisidir? Sorunun cevabı Mynet veri tabanıdır. 1990’lı yılların sonunda, tamamen Türkçe olarak Mynet veri tabanı kurulmuştur. Ancak Mynet veri tabanı Türkiye içerisindeki başarısı ile kalmamış, dünya çapında en çok kullanılan veri tabanları sıralamasında ilk beş yüz içine girmeyi başarmıştır. İlk beş yüz çok yüksek bir rakam olarak görülmeyebilmektedir. Ancak, dünya üzerindeki aktif olan var olan veri tabanlarının sayısı düşünüldüğünde, ilk beş yüz oldukça başarılı bir sayıdır.

mynet-nasil-ne-zaman-kuruldu-kurulus-hikayesi

mynet-nasil-ne-zaman-kuruldu-kurulus-hikayesi

Mynet’in amacı sadece arama motoru veya e-mail hizmetini karşılamak olmamıştır. Şirketin asıl amacı, kullanıcıların internet üzerinden pek çok ihtiyaçlarını kolaylıkla giderebilecekleri bir veri tabanı olabilmektir. Günümüzde Mynet veri tabanı, kullanıcılara, kırktan fazla servis alanında hizmet vererek amacını gerçekleştirebilen veri tabanları arasında yerini almaktadır. Mynet veri tabanı kurucuları, 2000’li yılların başında sektördeki oyun açığını fark ederek, veri tabanını bu yönde geliştirmek için çalışmalara başlamış ve çok kısa sürede bu çalışmaların sonucunu görmüşlerdir. İnternet üzerinden, çevrimiçi oyun oynayabilmek pek çok kullanıcının yoğun ilgisini çekmeyi başarmıştır. Bir sonraki adım olarak ise, sırada çevrimiçi, internet üzerinden birden fazla kişi ile oyun oynayabilmek olmuştur.

Mynet veri tabanı, oyun alanında gördüğü yoğun ilgi sonucunda çalışmalarına bu alanda devam etmiştir. Veri tabanı, Türk oyun yapımcıları ile anlaşarak, oyun yelpazesini hızla geliştirmektedir. Sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da online oyuna ilgi duyan kişiler, öncelikli olarak Mynet veri tabanının oyun yelpazesiyle ilgilenmektedirler. Zaman içerisinde Mynet veri tabanı Türkçe tek veri tabanı olma özelliğini kaybetmiş ve pek çok rakip veri tabanı ile karşı karşıya gelmiştir.

Ancak şirketin çalışma prensibi, sunmuş olduğu hizmetler, kurulmuş olduğu taban oldukça sağlam olduğundan, hiçbir rakip veri tabanı Mynet kuruluşuna yetişememiştir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

4 YorumlarYorum Yap

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.