Kepek Sorunu ve Pratik Tedavi Yöntemleri

kepek nedir

Kepek Nedir? Nasıl Oluşur? Kepek sorunu, pul pul bir hal almış olan ölü derinin saç telleri arasından göze çarpmasına verilen isimdir. Kepek, genel olarak çok ciddi bir hastalık olmasa da kişinin saç derisinin kaşınması ya da saçı her ne kadar temiz olsa da kirli ve mat bir görünüm alarak sosyal hayatını etkilemesi sebebi ile rahatsızlık duyulan bir durumdur.

Kepeğin Nedenleri Neler Olabilir?

Toplumumuzda birçok kişinin muzdarip olduğu sorunlardan kepeğin nedenleri arasında, cilt yağlanma ve kabuklanması, saçı düzensiz, az ya da çok yıkamak, Malasezya Mantarı, jöle ve türevi yapay saç ürünleri, kuru cilt ve sedef hastalığı sayılabilir. Bunun dışında yetersiz miktarda su tüketimi de kepeği tetikleyici nedenleri arasında bulunmaktadır.

Kepek Probleminin Önüne Nasıl Geçilebilir?

Kepek tedavisinde, kepek problemi çok yeni ise kişi birtakım önlemler alarak problemi rahat bir şekilde atlatabilmektedir. Kepek probleminin ilk evrelerinde, stres seviyesi düşürülebilir ve su tüketimi arttırılabilir. Kepek sorunu kronik bir hal aldığında ise çözümün ne olacağına ancak bir dermatolog ile karar verilmelidir. Uygun şampuan ve gerekli ilaçlar ile kepek sorunu çözülebilir.

Kepek Problemi İçin Pratik Formüller

  • Saçınıza saf Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ya da çay ağacı yağı kullanarak yavaş bir şekilde masaj yapmak kepek probleminin önüne geçmenize yardımcı olabilir.
  • Banyo sırasında avucunuza sofra tuzu döküp, saç derinize tuzla masaj yapıp ardından saçınızı şampuanlayabilirsiniz.
  • 2 çay kaşığı sirke ile 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırıp, bu karışımı durulama suyuna ekleyebilirsiniz.
  • 5 sap kurutulmuş kekiği yaklaşık 1,5 – 2 bardak suda kaynatıp, yeteri kadar soğuyunca saç derinize uygulayabilirsiniz.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.