Bilgisayarın Açılışını Hızlandırma Nasıl Yapılır? Windows

Windows işletim sistemli bilgisayar kullanıcıları bazı performans sorunları yaşamaktadırlar. Bu performans sorunlarından birisi olan bilgisayarın başlangıçta geç açılma sorunudur. Bu yazımızda sizlere çeşitli ayarlar ile bilgisayar açılışını hızlandırmayı göstereceğiz.

Bilgisayarımız açılırken çeşitli hizmetler ve programlar Windows ile birlikte açılır, bu nedenle de programların ve hizmetlerin açılmasından dolayı bilgisayarımızın açılışı yavaşlar. Bunun için bazı programlar var ve yapılan işlemlerle açılışı bir nevi hızlandırmanız mümkün. Program kurmak istemeyenler için de yöntemi açıklayacağız. Yapacağımız işlemlerin hiç bir zararı olmayıp aksine bilgisayarınızın performansı bakımından büyük miktarda yarar sağlayacağından dolayı herhangi bir sorun olmayacaktır.

bilgisayar-acilisini-hizlandirmak

bilgisayar-acilisini-hizlandirmak

Bilgisayar Açılışı Çok Yavaşladı Nasıl Hızlandırırım?

Windows 7 açılış esnasında işlemcimizin çekirdeğinin yararlanabilmesi için ek bir özellik geliştirmiş. Ancak Windows işletim sistemi bu özelliğin kullanılabilmesi için işlemcimizin kaç çekirdekli olduğuna karar veremiyor. Bu nedenle bu işlemi el ile yapacağız. Bu işlem çift veya dört çekirdekli ya da daha fazla çekirdek bulunduran sistemlerde performans artışı sağlamaktadır.

Windows 7 Açılış Hızlandırma

1. Başlat –> Arama Kutusu’na –> msconfig.exe yazıp enter tuşuna basıyoruz.
2. Önyükleme sekmesine geçiş yapıp –> Gelişmiş Seçenekler butonuna tıklıyoruz.
3. İşlemci sayısı’na tik atıp –> Seçeneklerden en yüksek çekirdeği seçiyoruz.
4. Bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra artık gözle görülebilir bir açılış farklı gözükecektir.

Herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda sitemizde yorum bölümünden bize ulaşarak size geri bildirimde bulunarak yardımcı olabiliriz.

Advanced System Care

Bu işlemi program kurarak yapmak isteyenler için önerimiz Advanced System Care programıdır. İndirip kurduktan sonra ara yüzde bulunan alet çantasına tıklayın, gelen sayfa da başlangıç yönetici yazan yeren yere tıklayın. PC’de otomatik tarama yapmaya başlar ve sistemi yavaşlatan programları bularak size ne kadar yavaşlatan yazılım program varsa süreleri ile birlikte listeler, başlangıç açılışında gereksiz olduğunu olduğunu düşündüğünüz ve sık kullanmadıklarınızı işaretleyip sol üstte bulunan en iyile botonuna basın ve işlemi tamamlayın.

Bundan sonra bir daha ki Windows başlangıç aşamasında bilgisayarınız daha hızlı sürede açılacaktır. Ayrıca ilgili konumuz olan, CCleaner ile bilgisayar açılışını hızlandırma makalemizi okuyabilirsiniz.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.