Suya Düşen Telefon Nasıl Kurutulur? Telefonu Kurtarma

telefon suya düştü

Telefonunuz suya düştüğü zaman hızlı müdahale yapılmadığında genelde ölmektedir. Ayrıca sıvı teması maalesef garanti kapsamına da girmemektedir. Bu sebeple suya düşen telefonun ilk olarak en hızlı şekilde bataryası çıkarılmalıdır.

Suya düşen telefonu kurutma

Sim kart ıslansa da kuruduktan sonra çalışabilmektedir. Batarya çıkarıldıktan sonra hemen kuru biz bezle telefon silinmelidir. Su telefonda kalırsa oksitlenme yapıp ileride sorunlara sebep olabilir. Telefondaki suyun hızlı şekilde buharlaştırılması gerekmektedir. Bu sebeple bir elektrikli süpürge yardımıyla içindeki hava ve nem dışarı çıkarılmalıdır.

Daha sonra telefonun içinde kalan bütün nemi çekmesi için içinde pirinç dolu olan bir kavanoza bırakıp bir gün bekleyebilirsiniz. Pirinç nem çekme özelliği çok yüksek olan bir baklagildir. Telefon kirli suya düşmediği sürece alkolle temizlemeyin. Çünkü alkol cihazdaki plastik bağlantıları eritebilmektedir.

Bu bazı telefoncuların yaptığı bir hatadır. Saf alkol yerine denatüre alkol kullanmak gerekir. Eğer telefonunuz tuzlu suya düşmüşse bataryasını çıkarıp tatlı suya batırmanız ve daha sonra kurutma işlemini yapmanız gerekmektedir. Çünkü tuz kristalleri telefona zarar verebilir.

Son olarak sakın saç kurutma makinasıyla kurutmayın bu telefonun entegre ve lehimlerine ciddi zarar vermektedir. Direk güneş de veya mikrodalga da kurutmak da aynı şekilde cihaza zarar verir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.