Gebelik önleyici doğal yöntemler ve sperma engelleri

BU EN ESKI GEBELİĞİ ÖNLEME YÖNTEMLERI, ILAÇ ALIMINA YER VERMEDİĞİNDEN TEHLIKESI YOKTUR. AMA KULLANIM KOLAYLIĞINA KARŞILIK, HAP VEYA SPİRALE GÖRE ETKISI DAHA DÜŞÜKTÜR.

Geri çekme yöntemi (birleşmeyi yarıda kesme) Eski Ahit’te anıldığına göre, herhalde en eski yöntemdir. Erkeğin boşalma anını tahmin etmesi belli bir beceriklilik gerekir ve yaklaşık yüzde 20 olan başarısızlık oranı geri çekmede gecikmekten veya üretrada sperma kaldığı halde üst üste cinsel ilişkiye girmekten ileri gelir.

Gebelik-onleyici-yontemler

Öte yandan « yarıda kalmış » bir cinsel birleşmenin özellikle kadında, psikolojik sonuçlan da yok değildir. Periyodik perhiz (Ogino-Knaus yöntemi, 1920) döllenme zamanının hesaplanmasına dayanır. Yakın zamana kadar uygulanan, her gün uyanır uyanmaz, makattan vücut ısısının ölçümü, yumurtlamaya eşlik eden ısı artışının saptanmasını sağlar. Bu uygulama, birçok kadın düzenli âdet görmediğinden ve yumurtlama gününü etkileyen dış etkenler bulunduğundan kesin sonuç vermez.

Gebelik Önleyici Yöntemler

Gebelik önleyici yöntemler neler

Ayrıca spermatozoitler cinsel birleşmeden sonra günlerce dölleme yeteneğini korur. Erkek prezervatifi veya kaput, rastlantısal ilişkilere uygundur. Çok güvenlidir ve cinsel birleşmeyle bulaşan hastalıklara karşı koruyucudur. Bu özellikleri sayesinde, prezervatif kullanımına yeniden önem verilmeli ve teşvik edilmelidir. Başarısızlık nedenleri yanlış kullanmaktan (geç takma), nadiren de kaputun yırtılmasından ileri gelir.

gebelik hamilelik nasıl önlenir

Kadın prezervatifinin (dölyolu diyaframı), iç yüzü sperma öldürücü maddeyle kaplıdır ve prezervatif dölyatağı boynuna uygulanır. Ne var ki bunlar bütün dölyatağı boyunlarının biçimine uygun değildir ve cinsel birleşmeye doğallığından çok şey kaybettirir. Çeşitli galenik şekillerde (fitil, krem, jel, tablet) kullanılabilen kimyasal maddeler, spermatozoitlerin dölyatağı boynu mukusuna ulaşmadan parçalanmasına neden olur.

Cinsel yoldan bulaşan hastalıklardan da kısmen koruyan bu maddelerin kullanımları kolay ve etki süreleri çiftin başka bir önlem almasına gerek göstermeyecek kadar uzundur. Sperma engelleriyle gebeliği önleme, seyrek cinsel ilişkide bulunan ergenler için iyi bir yöntem sayılır. 

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.