Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

limon ağacı

Günümüzde, yatak limonculuğu sayesinde ve saklama tekniklerinin gelişmesi ile yılın her mevsiminde, rahatlıkla limon bulabilmekteyiz. Anavatanı Uzakdoğu ülkeleri ve Hindistan olan limon ağacı, 12.yy da Sicilya’da daha sonrada Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir? olarak uygun yerlerde yetiştirilmeye başlamıştır. Ülkemizin Akdeniz ve ege bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.

LİMON AĞACI YETİŞTİRME

Turunçgillerden olan limon ağacı nasıl yetiştirilir? kısaca anlatalım.

Limon ağacı çekirdekten üretilebilir, fakat bu yol ile ağaç elde edilmesi uzun zaman alır. Fide alarak ekim yapmak daha mantıklı olacaktır.  Limon cinsi aşılama yöntemiyle daha kaliteli hale getirilebilir. Çoğunlukla kullanılan yöntem budur.

Limon ağacı üretken ve uzun ömürlü bir ağaç türüdür. Limon fidanları alınırken, önemli olan iyi ve güvenilir üreticilerden alınmasıdır. Sağlıksız bir limon fidanı alınması bütünüyle yanlış bir davranış olacaktır. Bu davranıştan ziyade saygın ve güvenilir üreticilerden, türü belli ve sağlıklı fidanlar almamız daha mantıklı ve doğru olandır.

limon ağacı yetiştirme

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Limon Ağacı Yapraklarındaki Sararma

Limon Yetiştirmenin Püf Noktaları

Limon fidanlarının yetiştirilebilmesi için, uygun olan mevsim ilkbahar mevsimidir. Hava sıcaklığının artmış olması gerekir ve toprak sıcaklığının ortalama değeri 13 dereceye ulaşmalıdır. Limon fidanları için uygun olan dikim yöntemi ise, 30-35 cm derinliğinde toprak çukuru kazıp, içine limon fidelerinin dikilmesidir. Ağaçlar arası mesafe 7m kadar olmalıdır, bu mesafe en ideal mesafedir.

Limon Hangi Mevsimde Ekilir?

Limon, çiçek açmayı ve meyve vermeyi yıl boyunca sürdürür. Çoğunlukla, olgunlaşma süresi sonbahar mevsiminde olmaktadır.

Limon sıcak iklimli bölgelerde yetiştirilebilir. Kışın -7 ve -8 derecelerde donarak ölürler. Yazın ise 45 derece üzeri sıcaklıklara dayanamazlar. Ortalama 23 derecede limon ağacı çok sağlıklı ve hızlı bir şekilde büyümektedir. Havadaki nem oranının düşük olması da, limon ağacını olumsuz yönde etkiler.

limon nasıl yetiştirilir

Limon Ağacı Bakımı

Limon ağacı yetiştirme konusunda, toprağın da büyük önemi vardır. Bol humuslu topraklar en verimli oldukları toprak cinsidir. Taban suyu 1.5m derinlikte olmalıdır ve suyu bol olan yerleri sever. Ağır topraklar limon ağaçları için sağlıklı değildir. Yılda dört kez çapalanarak, yabani otlardan temizlenmeli ve toprak yüzeyi havalandırılmalıdır. Bu işlem derine inilmeden yüzeysel yapılmalıdır.

Limon ağacı hastalıkları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.