Ütü Nasıl Bulundu?

ütü nasıl bulundu

Yazı Başlıkları

Kıyafet Üzerinde Devrim

Ütü nasıl bulundu? Hayatımızda önemli bir yeri olan ütü, kumaşların kırışıklıklarını en iyi şekilde düzeltmek için kullanılan bir alettir. Ütünün icadı ise 17. yüzyıl başlarına kadar dayanabilmektedir. İlk senelerde sadece giysileri düzleştirmek için ısıtılmış şekilde ağır taşlar kullanılırken daha sonra ise saplı şekilde düz demir plakalar ateş üzerinde ısıtılmaya başlandı. Bu yöntem sayesinde ısının uzun süre korunamaması durumundan dolayı demir plakalar oyularak içlerine kömür közüyle dolum yapılırdı. Kor halinde getirilen kömür konularak iyice ısıtılan bu ütüler ise geçmiş zamanda oldukça ağırdı.

eski ütüler

eski ütü resimleri

Çalışma Prensibi

O dönemlerde ütü oldukça zor bir kullanım alanına sahipti. Elektrikli ütü nasıl bulundu? 1888 yılında ABD’li Henry Seely tarafından elektrikli ütü icat edilmiştir. İki çubuk karbon içerisine kurduğu kablolu elektrik köprüsü sayesinde demirin kolayca ısınmasını sağlıyordu. Ütüleme sırasında ayrıca elbise parazitlerini iyice öldürerek büyük bir hijyen sağlama operasyonunda kullanılmaktadır. Yaygın ve etkili olduğu bölgelerde (Doğu Afrika, Merkezi Afrika) hala kullanılmaktadır.

eski antika ütü

Pamuklu kumaşlar içeriğinde selüloz moleküllerinden meydana gelir. Bu molekül birleşimleri sayesinde birbirlerine kenetlenen hidrojen bağları ile bağlanmışlardır. Sağlam olan bağlar da içeride yeteri kadar ısı ve çok az miktarda su ile kırılabilmektedir. Su ile belirli derecede şişen liflerin içerisinde kırılan molekül bağları, ütü kumaşın tam  üzerindeyken düzgün bir şekilde tekrar bağlanabilmektedir. Ütü kaldırıldığında ise kumaş üzerinde düzgün ve pürüzsüz bir yüzey oluşturulur.

Pamuklu ürünlerin dışında yer alan kumaşlarda ise uzun zincir moleküllerin birbirlerine tam olarak bağlanış şekilleri farklı olsa bile ütülemenin etkisi yine aynı derecede olacaktır.

Ütü Tahtasının Ortaya Çıkışı

Ütü ortaya çıkarıldıktan sonra pek çok iti kolay bir şekilde ütülemek için çeşitli araçlar aramışlardır. On 16 Şubat 1858 tarihinde ise W. Vandenburg ve J. Harvey elbiseleri ve pantolon bacaklarını çok daha kolay bir şekilde ütülenmesini sağlayan ütü tahtasının patentini almışlardır. Katlanabilir ütüleme tahtasının ilk patenti ise tam olarak 1875 yılında Yarmouth ve John B. Porter tarafından alınmıştır.

ütü tahtası nasıl icat edildi

Bu icat ayrıca elbisenin yenini, elbise kolunu ayrıca bir şekilde ütülemek için kullanılan nakledilebilir özelliğe sahip bir ütü masası içeriyordu. Peki günümüzde kullanılan ütü nasıl nasıldı? Günümüzde kullanılan ütü ise 1905 yılında ilk kez son derece hafif elektrikli ütü piyasaya sürülmüştür.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.