Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Kullanımı

Son günlerde önce Amerika’da kısa bir süre sonra da Avrupa’da popüler hale gelen hindistan cevizi yağı ülkemizde de sıkça kullanılmaya başlamıştır. Bu mucizevi yağın en yaygın ve popüler biçimde kullanıldığı alan bayanların gönlünü çalmayı başaran güzellik sektörü.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Nelere İyi Gelir?

Güzellik dışında oda sıcaklığında tereyağı kıvamında bir yapısı olması nedeniyle beslenme alanında da kullanılmakta. Özellikle süt alerjisine sahip kişilerde hindistan cevizi yağının faydaları olarak tereyağına iyi bir alternatif olmaktadır. Tereyağı kullanılan özellikle tatlı hamur işlerinde tereyağıyla aynı miktarda kullanılabilmektedir. Tuzlu hamur işlerinde önerilmemesinin en büyük nedeni oldukça keskin olan aroma ve kokusunun uygun olmaması. Bir diğer dezavantajı ise fiyatının çok yüksek olması. Bu nedenle de beslenmeden çok az miktarlarda güzellik ürünlerinde daha sık kullanılmakta. Bu konu hakkında sizlere detaylı bilgi vermeye devam ediyoruz.

Hindistan Cevizi Yağının Kullanımı

Öncelikle hindistan cevizi yağı hakkında bilgi vermek gerekirse bu yağ orta zincirli yağ asitlerinden oluşmasına rağmen trans yağlarla karşılaştırıldığında oldukça sağlıklı bir yağdır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi nedeniyle kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Bu yağın özelliklerine göre kullanım alanları aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir;

Hindistan cevizi yağı muhteşem içeriği sayesinde çok güçlü bir makyaj temizleyici olarak kullanılabilir. Makyajınızı bu doğal ve güçlü ürün ile temizlemek için küçük bir pamuğa 1 çay kaşığı kadar yağı koyduktan sonra makyaj bulunan alanlara uygulamanız yeterli olacaktır. 10-15 dk bekledikten sonra makyajın kendiliğinden çıktığını görünce çok şaşıracaksınız.

hindistan_cevizi_yagi_faydalari_nasil_kullanilir

hindistan_cevizi_yagi_faydalari_nasil_kullanilir

Hindistan Cevizinin Faydaları Nelerdir?

  • Hindistan cevizi yağı hem hoş kokusu hem de içinde barındırdığı laurik asitler nedeniyle kötü koku oluşumunu engellemektedir. Bu nedenle bu yağ için doğal deodorant tanımı çok uygundur.
  • Anti fungal ve anti bakteriyel etkisi bulunduğu için güzel bir ağız gargarasıdır. Yine 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını bir bardak suda çözdükten sonra gargara olarak kullanabilirsiniz. Ağız kokusunu da engellediğini göreceksiniz.
  • Ağız sağlığı için anti fungal ve anti bakteriyel özelliğinden yararlanmak için bir diğer yol da bir miktar yemek sodası ile karıştırdığınız hindistan cevizi yağıyla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
  • Göz altı torbaları, morlukları ve ince çizgilerden şikayetçiyseniz parmak uçlarınızla masaj yaparak göz altlarınıza hindistan cevizi yağı uygulayıp gece o şekilde uyuyun. Birkaç gece uyguladığınızda farkı siz de seveceksiniz.
  • Epilasyon sonrasında cildiniz tahriş oluyor ya da hamilelik sırasında çatlak problemleri yaşıyorsanız en etkili çözüm bu bölgelere nemlendirici ve cilt tamir edici olarak hindistan cevizi yağı uygulamaktır.
  • Hindistan cevizi yağının nemlendirici özelliğini saçlarınızı beslemek için kullanmak için maske gibi yağı saçlara sürdükten sonra 15 dk bekleyip ılık suyla saçınızı durulayın.
  • Temizleme ve cilde parlaklık kazandırmak için bu yağı kullanarak peeling yapabilirsiniz. Bunun için hindistan cevizi yağı ve toz şekeri karıştırın. Cildinize masaj yaparak uyguladıktan sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Hem yüz hem de vücut için bu doğal ürün oldukça etkili bir peelingtir.
  • Hindistan cevizi yağının anne sütünü arttırıcı etkisi yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu nedenle bu yağın emziren anneler tarafından beslenmede kullanılması önerilmektedir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.