Biberiye Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Biberiye Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Biberiye yağı biberiye bitkilerinden buhar distilasyon yöntemiyle elde edilen ekstrakte bir bitki yağıdır. Son zamanlarda yapılan araştırmalarla biberiye yağının faydaları anlaşılınca kullanımı da bir o kadar yaygınlaşmıştır. Oldukça faydalı olan ve faydaları nedeniyle alternatif tıpta sıklıkla kullanılmaya başlayan biberiye yağının faydaları ve kullanım alanları hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

biberiye-yaginin-faydalari-ve-kullanim-alanlari

biberiye-yaginin-faydalari-ve-kullanim-alanlari

Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye yağının faydaları hastalıklara iyi gelmesi, selülitleri yok ederek zayıflamaya neden olması ve çarpmaya bağlı morlukların kısa sürede tedavisi gibi üç ana başlık altında toplanabilmektedir. Özellikle romatizmal ağrıların tedavisinde biberiye yağı oldukça etkili tedavi sunmaktadır. Bunun dışında eklemlere merhem gibi sürülerek masaj yapılması durumunda eklem ağrılarını geçirmekte, başa masaj yapıldığında ise baş ağrısına çare olmaktadır. Biberiye yağının ağrı kesici etkisi içeriğinde bulunan alkoloidlerden kaynaklanmaktadır. Esans maddeleri ağrılara karşı terapatik etki yapmaktadır.

biberiye-yaginin-faydalari

biberiye-yaginin-faydalari

Son zamanlarda bu bitkisel yağ ürününün popülerleşmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de morluklara iyi geldiğinin ve kısa sürede iyileşme sağladığının belirlenmesidir. Biberiye yağı çarpma ve darbelere bağlı morlukların kısa sürede geçmesini sağlamakla kalmamakta aynı zamanda cilde uygulanmasından kısa bir süre sonra ağrıyı da almaktadır. Bu etkisi kılcal damarları tedavi edici özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Yine kılcal damarları tedavi ederek cildin güzelleşmesine de neden olmaktadır. Biberiye yağının son faydası saçlaradır. Saçlara düzenli olarak uygulanmasıyla saç dökülmelerinin önüne geçmekte ve ayrıca saçlara sağlık açısından güzel bir görüntü sağlamaktadır.

biberiye-yaginin-kullanim-alanlari

biberiye-yaginin-kullanim-alanlari

Biberiye Yağının Kullanım Alanları

Bu kadar faydası olan bir ürünü kullanmak isteyenlerin ilk aklına gelen soru biberiye yağı nasıl kullanılır olacaktır. Kullanım alanına göre ürünün kullanım şekli de elbette ki değişmektedir. Hastalıkların tedavisinde genellikle biberiye yağı kapsül olarak alınmaktadır. Diğer yandan, baş ağrısı tedavisinde koklanmak suretiyle de kullanılmaktadır. Cilde, saça ve morluklara kullanılacaksa biberiye yağı sürüldükten sonra kan akışını hızlandırmak için hafif parmaklarla masaj yapılması şarttır.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.