Kablosuz Ağ Wifi Bağlantı Şifresi Nasıl Bulunur ve Değiştirilir?

Bu makalemizde, kablosuz ağ wifi bağlantı şifresi nasıl bulunur? ve değiştirilir bunu anlatacağız. Çağımızın en büyük kolaylıklarından biri olan kablosuz ağlar, bazen istenmeyen ziyaretçiler için uygun alan olabilmektedir. Ancak çok gerekli olan durumlarda, kullanım için ve bazen ziyaret edilen yerde şifreye ihtiyacımız olduğunda da kullanılıp, WiFi ağına bağlanmanın yollarını bilmemiz gerekli bilgiler arasındadır.

wireles wifi Bağlantı Şifresi Nasıl Bulunur ve Değiştirilir

WİFİ Şifresi Nasıl Bulunur?

Peki, kablosuz ağ bağlantı şifresini nasıl bulurum diyorsanız, bu konuda size kısaca bilgi verebiliriz.
Bu işlem için ilk önce, mevcut olan kablosuz ağa bağlı durumda bir bilgisayar bulunması gereklidir. Bu bilgisayar üzerinde işlem yaparak, klavyeden “R” tuşu ile birlikte “Windows” tuşuna aynı anda basalım. Bu sayede “çalıştır” penceresi açılacaktır. Bu pencere açıldıktan sonra “Aç” bölümüne ncpa.cpl yazılmalıdır ve tamam butonuna basılmalıdır.

Şimdi ekranda ağ bağdaştırıcılarının bulunduğu bir liste açılmalıdır. Bu bölümde kablosuz ağ bağlantısı‘nı seçtikten sonra, sağ tuşa tıklayarak “durum” yazılı bölümü seçelim. Şimdi açılan sayfada, “kablosuz özellikleri” bölümüne tıklayabiliriz. Bu sayfa açıldığında, üst taraftaki “güvenlik” bölümüne tıklayalım. Bu sayfadaki “karakterleri göster” yazısının yanında bulunan kutucuğu işaretleyelim. Bu işlem ile WiFi şifresini görebiliriz.

WİFİ ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Kablosuz ağ bağlantı şifresi bulunduktan sonra, eğer şifreyi değiştirmek istiyorsak, şifrenin görüntülendiği yere yeni şifreyi yazmamız yeterli olacaktır.

Kendi kullandığımız ağ bağlantı şifremize erişimi engellemek için ise, sıklıkla şifreyi değiştirmek ve şifremizi sıradan olmayan bir şekilde yazmak işe yarar yöntemler arasındadır. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemi takip ederek WİFİ şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.