Kakao Ağacı Nerede Yetişir?

kakao ağacı nerede yetişir

Çikolata, pasta, puding vb. birçok farklı gıda ürününün yapımında kullanılan kakao tozları kakao ağacında yetişen meyvelerden üretilmektedir. Fakat ziyaretçilerimizin asıl merak ettiği konu kakao ağacı nerede yetişir? sorusudur.

Çünkü kakao ağacı ilk olarak bir bölgede keşfedildikten sonra zaman içinde farklı bölgelere yayılmış ve Dünya’nın çok farklı alanlarında yetişme imkanı bulmuştur. Bu ağaç türleri genel olarak kakao ağacı ekvator bölgesinin 10 derece kuzeyi ile 10 derece arasındaki rutubetli ve sıcak bölgelerde yetişebilmektedir.

İlk olarak nerede meydana çıktığı ve yetiştiği merak konusu olmasına ve tam olarak keşfedilememesine rağmen büyük çoğunluk tarafından kakao ağacının ilk yetiştirildiği alan olarak Honduras, Venezuela ve Meksika’nın tropik bölgeleri kabul edilmektedir. Fakat siz geçmişte değilde şuan için kakao ağacı nerede yetişir diye soruyorsanız o zaman hemen sorunuzun cevabını verelim.

KAKAO AĞAÇLARININ YETİŞTİĞİ ÜLKELER

kakao ağacı

kakao ağacı

Kakao ağaçlar Latin Amerika, Afrika ve Asya’da bulunan yağmur ormanlarına ekilmektedir. Özellikle kakao üretiminde Fildişi Sahili, Endonezya ve Gana, Dünya’da ilk sırada yer almaktadırlar. Dünya’daki toplam kakao üretiminin %75’lik kısmı Afrika bölgesinde üretilmektedir. Afrika bölgesinde küçük köylerin birçoğunda yaşayan insanlar geçimlerini kakao ağacı yetiştirerek sağlamaktadırlar.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.