Bambu Ağacı Nasıl Yetişir?

bambu ağacı nasıl yetişir

İnsanlığın işine en çok yarayan ağaçtır bambu ağacı. İnşaat malzemelerinde, mobilya yapımında, kimya ve ilaç sanayinde, kağıt üretiminde, gıda maddelerinin içerisinde, kumaş üretiminde, müzik enstrümanları yapımında, park bahçe eşyaları yapımında ve daha birçok alanda karşımıza çıkmaktadır.  Üstelik ağaçlar arasında en uzun yaşayan ağaç olduğu bilinmektedir. Yaklaşık 120 yıl kadar ömrü vardır. Yetiştirilmeleri için en uygun iklim tropikal iklimdir. Bu nedenle Asya’da, Afrika’da ve Kuzey – Güney Amerika’da yetiştirilmektedir. Peki bu kadar uzun yaşayan ve insanlığa bu denli faydaları bulunan bambu ağacı nasıl yetişir?

BAMBU AĞACI NASIL YETİŞTİRİLİR?

Elbette ki faydalı şeyler zor elde edilir. Bambu ağacı da bunlardan biridir. Ağaç önce bir tohum olarak ekilir. İlk yıl boyunca tohum düzenli olarak gübrelenir ve sulanır, ancak bu yıl tohumda hiçbir hareket olmaz. İkinci yıl da aynı ilk yılda olduğu gibi gübreleme ve sulama işlemi devam eder. Üçüncü ve dördüncü yıllarda da durum aynıdır. Tohuma düzenli su ve gübre verilir ancak en ufak bir filizlenme dahi olmaz. Beşinci yıla gelindiğinde tohum aynı işlemlerden geçer. Bıkmadan, yorulmadan düzenli olarak sulamasını ve gübrelemesini yapmak gerekmektedir. Ancak beşinci yılın sonuna doğru artık bambu ufak ufak filizlenmeye ve yeşermeye başlar. Ve beş yıllık sabrın sonunda, bir anda büyümeye geçen bambu ağacı, sadece altı hafta içerisinde yaklaşık 27 metre boya ulaşır. Bambu ağacı nasıl yetişir sorusuna verilecek en güzel cevap ‘ sabırla ve sebatla ‘ olacaktır. Bu ağaç yıllar içerisinde 38 metre boya kadar ulaşır. Gövde kalınlığı ise yaklaşık olarak 80 cm’yi bulabilmektedir.

Bambu ağacı nasıl yetişir, senelerce sabırla nasıl bakılır diye merak ediyorsanız Çinlilerle bu konuda sohbet edebilirsiniz. Oldukça güzel bir sabır örneği göstererek yetiştirdikleri bu ağaçlardan maksimum düzeyde fayda sağlamayı da iyi bilmektedirler.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.