Nar Ağacı Nerede? Nasıl Yetiştirilir?

nar ağaçları nerede yetişir

Nar ağaçları küçük yapılı ağaçlardır. İklim ve toprak açısından hiçte seçici değildir bu ağaçlar. Çakıllı ve kumlu topraklardan killi topraklara kadar, her türlü toprakta rahatlıkla yetiştirilebilir. Ancak en iyi ürünü alabilmek için derin ve organik maddelerce zengin topraklar uygun olacaktır. Yine toprağın çok kurak veya çok nemli olması da nar ağacı yetiştirilmesi konusunda bir önem teşkil etmemektedir.  Deniz seviyesinden 1000 metre yüksekliğe kadar, ılıman iklime sahip hemen her yerde yetiştirilebilmektedir.

NAR AĞACI NASIL YETİŞTİRİLİR?

Verimli ve iyi meyve veren bir nar ağacı yetiştirilmesi için geçilen aşamalar belirlidir. Öncelikle nar ağacının dili olduğu toprağın işlenmesi gerekmektedir. Toprak yüzeysel olarak, ağaç dipleri ise detaylı olarak çapalanmalıdır. Ağaç ilkbahar mevsiminde kırmızı çiçekler açar. Çiçek açma ve meyve verme dönemlerinde toprağının sürekli nemli kalması önemlidir. Eğer o dönemlerde yağış yoksa sulama yapılması şarttır.

NAR AĞACI BAKIMI VE BUDAMA

Nar ağacının gübrelenmesi kış mevsiminde yapılmalıdır. Serpilen gübre toprakla iyice karıştırılmalıdır. Nar ağacı azot ihtiyacı fazla ola bir ağaçtır ve bu ihtiyaç gübrelerle desteklenmelidir. Sonbaharda yaprak dökümüne geçen nar ağacının budama zamanı gelmiş demektir. İlk sürgünler çıkana kadar budama işleminin tamamlanmış olması gerekir. Birbirine değen dallar kesilerek seyreltme işlemi yapılmalıdır. Yere değen dallar kısaltılmalıdır. Ancak aşırı budama hiçbir zaman iyi değildir. Dip sürgünlerin kesilmesi ise nar ağacının topraktan gerekli mineralleri alması için önemlidir.  Ağustos ayı geldiğinde ise artık nar ağacınızın meyvelerini toplama zamanı gelmiş demektir. Kasım ayına kadar ağacını 2 veya 3 defa meyve verecektir. Ancak tekrar yağmurlar başlamadan meyvelerinizi toplamalı ve kurtlanmadan kurtarmalısınız.

Nar ağaçları ve bakımı

nar ağacı, nar ağacı bakımı nasıl yapılır?nar ağacı üretimi, nar yetiştirme

Nar ağacı yetiştirilmesi bir yıl içerisinde bu aşamalardan geçerek yapılmaktadır. Her yıl düzenli olarak aynı işlemler yapıldığında verimli ve güzel meyveler alabilirsiniz.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.