Tarçın Ağacı Nerede Yetişir?

tarçın ağacı nerede yetişir

Ülkemizde yetiştiriciliği yapılamayan tarçın ağacı, tropik iklime sahip olan bölgelerde yetişmektedir. Özellikle tarçın ağacı nerede yetişir? dersek, Jamaika, Madagaskar, Endonezya, Malezya ve Brezilya tarçın ağacını, kültür bitkisi kapsamında yetiştirmektedir.

Defnegiller familyasından olan bu bitki, çok hoş kokulu ve aroması için kullanılan bir bitkidir. Anavatanı, Güney Asya bölgesidir ve en önemli iki türü, Çin tarçını ve Seylan tarçınıdır. Seylan tarçını Hindistan, Sri Lanka ve Myanmar’da yetişmektedir. Bu ağaç kışın yapraklarını dökmez ve çok uzamayan kısa bir ağaçtır. Çin tarçını ise adından da anlaşılacağı üzere Çin’in çeşitli bölgelerinde yetiştirilmektedir. Çin tarçın ağaçlarının boyları uzun olup genellikle 10-12 metreye kadar ulaşabilmektedir. Seylan tarçınına göre daha az tercih edilen bir türdür.

Ülkemizde, sadece botanik bahçelerde yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Genel olarak soğuğa karşı çok dayanıksız olan tarçın ağacı, ülkemizin hiçbir yerinde yetişmemektedir. Toprak konusunda çok seçici olmayan tarçın ağacı nerede yetişir,? nasıl bakılmalıdır, bu konuya daha detaylı bilgi vermekte fayda vardır. Kabuklarından ve dallarından faydalanarak tarçın elde edilmesi, ağaca zarar vermemektedir. Çin tarçın ağaçlarında, ne yaptığını bilmeyen kişiler tarafından ve derinden canlı dokuyu zedeleyerek işlem yapıldığı için, hastalanan hatta ölen tarçın ağaçları vardır. Seylan tarçın ağacında böyle bir problem yaşanmaz, çünkü kısa olan ağaç 2,5 yaşında iken 50cm yukarıdan kesilerek sürgün vermesi beklenir ve bu sürgünler kullanılmaktadır.

Tarçın nerede yetişir? yerine, hangi ortamlarda yetiştirilemez demek daha doğru olur. Çünkü tropik iklim kuşağı dışında hiçbir yerde yetiştirilemeyen bir ağaçtır. Soğuktan, fazla sudan ve iklim değişikliklerinden kolaylıkla etkilenip ölebilmektedir. Kendi kabuk yapısında bulunan antiseptikler sayesinde ise hastalıklara karşı çok dayanıklı olan tarçın ağacı, iklim şartları uygun olan yerlerde kolaylıkla yetiştirilebilen bir ağaç türüdür.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.