Zeytin Ağacı Bakımı Ve Budama Nasıl Yapılır?

Birçok meyve ağaç türlerine göre çok daha fazla dayanıklı olan ve zor şartlara karlı dirençli Zeytin Ağaçları çok zor şartlar altında bide yetişmesi mümkündür. Uzun ömürlü olması diğer özelliklerinden biridir, diğer meyve ağaç türlerinden daha az bakım isterler ve yaklaşık olarak 2000 yıl yaşayabilirler.

Yazı Başlıkları

Zeytin Ağacı Gübreleme

Gübreleme yapılacak toprak arsa alanının yapısının iyi bilinmesi önemlidir, topraktan alınan numune ile toprak analizi ettirilip gübre verilmesi daha iyi olacaktır. Ocak ve Mart ayları Zeytin ağacı gübreleme aylarıdır.  Her 3-4 yılda bir Ocak aylarında ahır gübresi verilmeli ve topraktan alınan analiz sonuçlarına göre de her sene Şubat Mart aylarında kompozit gübresi verilebilir.

zeytin-agaci-bakimi-budama-hastaliklari

zeytin-agaci-bakimi-budama-hastaliklari

Zeytin Ağacı Budama

Doğru ve sağlıklı şekilde büyümesi için fidan zamanlarında şekil budaması yapılması önemlidir. Bu şekilde ağaç daha sağlıklı şekilde gelişimine devam eder, ürün verme döneminde ise şekil budaması yapılması daha verimli kaliteli ürün alınmasına olanak sağlar. Zeytin ağacı nasıl budanır linkine tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Zeytin Ağacı Hastalıkları Tedavisi

Başlıca zararlı hastalığı zeytin sineği olarak bilinir ve ağacın meyvelerinde larva bırakarak kalitesinin düşmesi, meyve miktarının azalmasına ve zeytin yağının daha asidik olmasına neden olmaktadır. Bunun çözümü her ağaca birer adet asacağımız tuzaklardır, ister kendiniz yapabilir isterseniz de hazır olarak satın alabilirsiniz.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

1 yorumYorum Yap

  • Evimizin bahçesinde zeytin ağacı ve mandalina ağacı var yaprakları kararmaya başladı neden olduğunu bilmiyorum ama okuyarak öğrendim şimdi teşekkürler

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.