Çam Ağacı Ne Zaman Dikilir?

çam ağacı ne zaman dikilir

Ülkemizde çok farklı çam ağaçları bulunmaktadır. Bu ağaçların ise birbirinden farklı yetişme alanları ve dikim zamanları bulunmaktadır. Bu sebeple bu içeriğimizde sırasıyla hangi çam ağacı ne zaman dikilir? Ayrıntılı olarak değinmeye çalışacağız.

Sonbahar ve kış aylarının yağışlı geçtiği Akdeniz bölgesinde en iyi şekilde yetişebilen çam ağacı türleri; kızılçam, karaçam, halep çamı ve selvidir. Bu çam türleri özellikle sonbahar mevsiminde ekildikleri takdirde daha hızlı bir gelişim süreci içine girmektedirler. Çünkü sonbahar mevsiminde yağan yağmurlarla toprak son derece gevrek bir hale gelmektedir. Uygun miktarda gevrekliğe erişen toprağın ayrıca ısı düzeyi de çam ağacı yetiştirmek için en uygun seviyeye ulaşmaktadır.

Sonbaharın gevrek topraklarına dikilen çam ağaçları kış mevsimi gelmeden toprağın derin kısımlarına kök salabilmektedirler. Ardından kış geçip ilkbahar geldikten sonra diktiğiniz çam ağaçları hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde büyümeye başlarlar.

İlkbahar Ayında Çam Fidanı Dikilir Mi?

Ülkemizin bazı bölgelerinde sonbahar aylarında yüksek tepelerde kar bulunduğundan dolayı sonbahar ayında çam ağacı dikmek mümkün olmayabilir. Bu ve buna benzer sebeplerden dolayı olurda sonbahar ayında dikim yapamazsanız toprak sıcaklığının ortalama 4-5 derece olduğu ilkbahar ayının başlangıç dönemlerinde çam ağacı dikimi yapabilirsiniz.

Yoğun Rüzgarlı Alanlarda Çam Ağacı Ne Zaman Dikilir?

çam ağacı

çam ağacı

Kış aylarında yaşanan rüzgarlar uyku halinde olan fidanlara daha az miktarda zarar vermektedir.  Bu sebeple yoğun rüzgarların yaşandığı bölgelerde kış ayında dikim yapmak daha uygun olacaktır.

Toprak Türüne Göre Çam Ağacı Dikim Zamanı

 Ağacınızı dikmeyi düşündüğünüz alandaki toprak türü ekim zamanında değişikliğe sebep olabilmektedir. Eğer araziniz kumlu ve gevşek yapıda bir toprağa sahipse sonbahar ayında dikim yapmak daha uygundur. Toprağınız yoğun miktarda kil içeriyor ise ilkbahar mevsiminde dikim yapmak daha uygun olacaktır.

Çam ağacı hastalıkları hakkında yazılan makalemizi bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.