Çam Ağacı Hakkında Bilgi

çam ağacı hakkında bilgi

Çamgiller (Pinaceae) familyasının pinus cinsi iğne yapraklı ağaç türüne çam ağacı denilmektedir. Hazırladığımız bu içeriğimizde sizlere çam ağacı hakkında bilgi vermek istiyoruz. İsterseniz ilk olarak ülkemizde sıklıkla görülen çam ağacı türleri ile başlayalım. Karaçam, sarıçam, kızılçam, halep çamı ve fıstık çamı ülkemizde en sık karşılaştığımız çam ağacı çeşitleri arasında bulunmaktadır. Ülkemizin 7 bölgesinde de yetişebilen çam ağaçları 4 mevsim boyunca yeşil kalabilme özelliğine sahiptirler. Diğer ağaç türleri gibi sonbahar mevsimi geldiği zaman yapraklarını dökmezler. Genel olarak tropikal bölgelerde ve yüksek dağlık arazilerde daha yoğun şekilde görülmektedirler. Bu sebeple özellikle ülkemizde akdeniz bölgesinde sıklıkla bulunurlar.

Çam Ağacının Fiziksel Özellikleri

Çam ağaçları genel olarak 10-20 metre uzunluğuna sahiptirler. Bu oran çeşitli türlerde farklılık gösterebilmektedir. Çünkü Dünya genelinde yaklaşık olarak 115 farklı çeşidi bulunmaktadır. Genç olan çam ağaçlarının dalları yatay şekilde çevresel olarak uzamaktadırlar. Yaşlı ağaçların dalları ve tac kısımları ise düz yada yayvan olabilmektedir. Çam ağaçlarının gövde kısmı dik şekilde, silindirik bir yapıdadır. Yapraklanma yukarıdan aşağıya doğru olmaktadır. Gövde kabuğu pullu bir yapıda ve esmer, kahverengi tonlarındadır.
çam ağacıKuraklığa dayanıklı bitkiler olmalarına rağmen daha hızlı ve sağlıklı şekilde gelişebilmeleri için bulundukları bölgenin bol ışık alması, temiz bir havaya sahip olması ve aşırı kurak olmaması gerekmektedir. Çam ağaçları diğer birçok ağaç türünden farklı olarak çok güçlü bir kök yapısına sahiptirler. Bu sebeple birçok ağaç türünün yetişemediği verimsiz topraklarda bile bu ağaçlar boy gösterebilmektedir. Güçlü kökleri sayesinde toprağın çok altında kalmış olan nem ve sudan faydalanabilmektedir. Yapraklarının iğneli, sert ve kalın bir tabakayla örtülü olması onların su yönünden fakir topraklarda yetişebilmesine fayda sağlamaktadır. Bu üstün özellikleri sayesinde bazı çam ağacı türlerinin bataklıklarda ve hatta asitli topraklarda dahi yetişebildiği tespit edilmiştir.

Çam Ağacı Ömrü Ne Kadardır?

115 adet çam ağacının her birinin farklı bir ömür süresi bulunmasına karşın yapılan araştırmalar sonucunda çam ağaçlarının ortalama olarak 100 yıl ile 1000 yıl arasında yaşayabildikleri tespit edilmiştir. Çok istisnai olarak P.aristata ismi verilen bir çam ağacı türünün 4000 yıla yakın bir süre yaşayabildiği tespit edilmiştir. Çam ağaçlarının kabuklarında reçine adı verilen bir sıvı madde bulunmaktadır. Yapıştırıcı üretiminde kullanılabilen bu madde ağacı karıncalara ve diğer zararlı hayvanlara karşı koruyucu etki göstermektedir. Bu sayede çam ağacı daha fazla yaşabilmek adına doğal bir şans elde etmiş olmaktadır.

Ülkemizde Bulunan Çam Ağacı Çeşitleri Hakkında Bilgi

çam ağacı çeşitleriMakalemizin başında sizlere ülkemizde sık görülen 5 çam türünü belirtmiştir. Şimdi sizlere bu çam ağaçları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Sarıçam Hakkında Bilgi;

Sibirya bölgesinde ve Avrupa’da çok geniş bir alanda yayılmış bir çam türüdür. Türkiye-Rusya sınırı çizgisinde 38. enlem derecesinde batıya doğru sayısında artış görülmektedir. Dağların yüksek bölgelerinde 1800-2000 metre yüksekliğine kadar yetişebilmektedir.

Karaçam Hakkında Bilgi;

İspanya’dan başlayarak bütün Akdeniz çevresinde görülebilen çam ağacı türüdür. Kuzey Anadolu topraklarında ortalama 800-1300 metre arasında yetişebilme özelliğine sahiptir. Gövde ve dalları koyu esmer renktedir.

Fıstıkçamı Hakkında Bilgi;

Akdeniz ve çevresindeki bölgelerde sıklıkla yetişmektedir. Dışardan bakıldığında şemsiyeye benzer bir şekilde büyüme göstermektedir. Yoğunlukluk olarak görüldüğü bölge Doğu Akdeniz olduğundan dolayı aynı zamanda bu topraklar fıstıkçamının ana vatanı olarak kabul edilmektedir.

Kızılçam Hakkında Bilgi;

Anadolu’nun batı ve güney kısımlarında yayılma göstermektedir. Asıl yetişme alanı Güney İtalya bölgesidir. Taze fidanları ve sürgün kısımları genellikle kırmızı tonlarındadır. İğne şeklindeki yaprakları sert, uzun ve incedir.

Halepçamı Hakkında Bilgi;

Akdeniz ve çevresinde genel olarak kıyıya yakın kumsal bölgelerde yetişmektedir. İğne şeklindeki yaprakları diğer birçok çam türüne oranla kısa, yumuşak, açık renkli ve daha incedir. Zeytin yetişen bölgelerde çok rahat şekilde halepçamı da yetişebilmektedir.

1 YorumLütfen Yorum Bırakınız

  • Bizimde evimizin bahçesinde çam ağacı var devamlı yaprakları dökülüyor tırmıklayıp temizliyorum baya uğraştırıyor doğrusu ama bahçenizde zaman geçiriyorsunuz bu güzen birşey ama özellikle yazın en iyi yönü bahçeye çıkmak istediğinizde size büyük bir gölge alanı yaratıyor ayrıca geçenlerde bir amca geldi çam ağacının kozolaklarını toplamak istediğini söyledi ne yapacaksınız diye sorduğumda fabrikalara satıyorum onlarda içindeki fıstıkları işliyorlarmış bende izin verdim geldi topladı 🙂

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.