Çam Ağacı Hastalıkları

çam ağacı hastalıkları

Çam ağaçları temiz havası olan, bol güneş ışığı gören her bölgede rahatlıkla yetişir. Her türlü toprak çam ağacının yetişebilmesi için elverişlidir. İğne yapraklı bu ağaçlar kışında yapraklarını dökmezler. Oldukça sıcak ve kurak günlere olduğu kadar çetin kış şartlarına da dayanıklıdır. Gövde kabukları oldukça kalındır ve hiçbir zaman budanma ya ihtiyaçları yoktur. Ancak bu sağlam gövdelerde de bazı çam ağacı hastalıkları görülebilir. Ve mücadele yöntemleri ile çözüme kavuşturulabilir.

Çam ağacı hastalıkları konusunda bilgi sahibi olursanız, çevrenizdeki ağaçlarda yaşanan sıkıntıları da kolaylıkla anlayabilirsiniz. Dilerseniz bu hastalıklara birlikte bir göz atalım;

çam ağacı hastalıkları nelerdir

çam ağacı hastalık tedavisi, çam ağacı hastalık türleri

ÇAM AĞACI HASTALIKLARI NELERDİR?

Çam ağaçlarının hastalıklarını aşağıda belirttik.

İğne yaprak dökümü

Bu hastalığa çevrede yetişen doğal bazı mantarlar sebep olmaktadır. Çam ağaçlarında yaprak sararması ve zaman zaman olgunlaşamadan yaprak dökümü meydana gelir.

Uç yanığı

Diplodia pinea isimli bir mantarın, henüz 3/5 senelik genç ağaçlara saldırması ile ortaya çıkar. Bu saldırı ile ağacın kök boynundan yukarı doğru bir çürüklük oluşur. Ağaç kabukları koyu kırmızı bir renk alır. Yaşlı ağaçlarda ise ağaç dallarında ise uçtan ölüm başlar.

Doku bozuklaşması

Çam ağacı hastalıkları içerisinde, özellikle orman çamlarında sıklıkla görülen bir türdür. Uzun gövdede kendini gösteren doku bozuklukları ile dallar zayıflar ve ölür.

Seyrek yapraklık

Orman çamlarında görülen bu hastalık oldukça kolay anlaşılır. Ağacın tepesi seyrek ve dağınık görünür. Yapraklar olması gereken boyların ancak yarısı kadardır. Bu hastalık sonucunda ağaç ölür.

Yanıklık

Bu ince sürgün yanıklığıdır. Uç tomurcuklar ölmeye başladığında ve iğne yapraklar kızardığında bu hastalık baş gösteriyor demektir.

Pas hastalığı

Pas mantarlarının neden olduğu bir hastalıktır. Hasta ağaç bütün yapraklarını dökebilir.

Odun çürümesi

Çam ağaçları yüksek derecede reçine içerdiğinden bu hastalık pek sık meydana gelmez. Ancak yakalanan ağaçlarda, ağaç kuvvetini artırarak bu çürümeler engellenebilir.

ÇAM AĞACI FİDANI NASIL DİKİLİR? buradan makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.