Erik Ağacı Ne Zaman Nasıl Budanır?

erik ağacı nasıl budanır

Merhaba, bu içeriğimizde erik ağacı ne zaman nasıl budanır? konusuna değineceğiz. Erik ağaçları Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin kurak yerleri hariç, her bölgede rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Saçak köklü oldukları için az derin topraklarda dahi yetiştirilmesi sağlanabilir. Dikimi ve yetişmesi oldukça kolay olan bu ağaçlar da bilinmesi gereken en önemli şey erik ağaçlarında budama şeklinin nasıl olacağıdır.

Budamaların nasıl yapıldığını bilmek ve zamanında uygulamak sadece erik ağacı için değil her ağaç için son derece önemlidir. Böylelikle ağaçlar daha verimli olurlar, daha bol meyve verirler ve daha uzun ömürlü olurlar.

ERİK AĞAÇLARI NE ZAMAN BUDANIR?

Erik ağaçlarında budama zamanı havaların çok soğuk olmadığı kış günleridir. Ilıman ilkime sahip bölgelerde ise sonbahar mevsiminden hemen sonra, erik ağaçları yapraklarını döktüğünde budama yapmaya başlanabilir. Erik ağaçları, mevsimi geldiğinde yapraklanmadan önce beyaz çiçekler açarlar.  Ve yapılan budamalar ağaçlar tekrar çiçeklenmeye başlayana kadar aralıklarla devam eder. Erik ağaçlarının budanması ağacın yaşına göre her sene farklılık gösterir. Ağacın bir fidan olarak dikildiği ilk yıllarda gövdeden çıkan yan dallara dokunulmaz. Bu yıllarda sadece kök boğazı denilen kısımdan çıkan sürgünler temizlenir ki, topraktaki mineraller ve su dağılmadan olduğu gibi ağaca ulaşsın.

erik ağacı budama bakımı aşılaması

erik ağacı ne zaman budanır, erik ağacı sulama, erik ağacı hakkında bilgi

ERİK AĞAÇLARI NASIL BUDANIR?

Artık 4 -5 yaşına gelmiş olgun ağaçlarda ilk olarak kurumuş dallar budanır. Sıklaşmış ve birbirine girmiş olan dallar kesilir. Bu şekilde yapılan seyreltme işlemleri erik ağacı için faydalıdır. Mevsimi gelip meyve vermeye başladığında seyrelmiş dallar sayesinde her dal eşit derecede ışık alır ve meyveler kaliteli olur. Bu dallar kesildikten sonra geri kalan dallarda kısaltma budaması yapılır. Böylelikle yeniden kuvvetli sürgünlerin çıkması sağlanmış olur.

Erik ağaçlarında budama bilinçli ve düzenli yapıldığında, bunun yanında toprak iyi işlendiğinde, yeterli miktarda sulama ve gübreleme yapıldığında oldukça sağlıklı bir erik ağacına sahip olabilirsiniz.

ERİK AĞACI BUDAMA YOUTUBE VİDEO

 

erik ağacı budama, erik ağacı aşılama, erik ağacı bakımı

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.