Çam Ağacı Nasıl Dikilir?

Çam Ağacı Nasıl Dikilir

Çam ağacı her türlü toprakta yetiştirilebilen bir ağaç türüdür. Yaz kış yaprak dökmezler ve son derece dayanıklıdır. Bu nedenle birçok etkinlikte ön plandadırlar. Çam ağacının özelliklerini ve fidan dikimini aşağıda belirttik.

ÇAM AĞACI

Hatıra ormanları oluşturmakta ve özellikle çocuklara ağaç sevgisini aşılamakta kullanılan en ideal ağaç türlerindendir. Peki, çam ağacı nasıl dikilir? Yaşayacağımız tertemiz bir dünya için, herkesin hayatında bunu en az bir kere yapmış olması ve çam ağacı dikimini bilmesi gerekmektedir. Ayrıca Çam ağacı hastalıkları konumuzu da okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

çam ağacı fidan dikimi

ÇAM AĞACI FİDAN DİKİMİ

Çam ağacı fidanları polietilen torbalarda satılırlar. Bu fidanları kolaylıkla her yerde bulabilir ve satın alabilirsiniz daha sonra dikeceğiniz yeri belirlediğinizde, buraya fidanın kabından daha büyük bir çukur kazarak işe başlamalısınız. Çukur içerisindeki taş, kök gibi materyalleri temizlemeniz gerekmektedir. Çukurdan çıkan toprağı hemen yanı başınızda biriktirin ki tekrar kullanacağınız zaman sizin için kolaylık olsun. Fidanı açtığınız çukurun yanında mutlaka yan şekilde yatırarak bekletin. Polietilen torbayı bir bıçakla boydan boya kesin, ancak yerleştirirken ondan destek alacağınız için komple çıkarmayın. Torba yardımı ile fidanı dikkatli bir şekilde çukura yerleştirin. Fidanının polietilen torba içerisinde iken köklerini sadığı toprağın dökülmemesine özen gösterin. Bu kalıp şeklinde toprağın içinde olan fidanı çukurun ortasın dik bir şekilde koyun. Çukur derinliğiniz fazla olmuşsa, dibini tekrar istediğiniz boya gelene kadar çıkardığınız toprakla doldurabilirsiniz. Daha sonra fidanınızın yarı kısmına kadar çukurunuzu kenara ayırdığınız toprakla doldurun. Yarıya geldiğinizde, artık kökleri toraktan ayrılma riski kalmadığında, polietilen poşeti çekerek çukurdan çıkarın. Ayaklarınızla darbe oluşturmadan, sadece basarak toprağı sıkılaştırın.

Daha sonra çukurun kalan kısmını toprakla doldurmaya devam edin. Doldurduğunuz çukurun torak seviyesinden biraz aşağıda kalmasına özen gösterin. Tekrar baskı ile toprağı sıkılaştırın ve fidanınıza toprak yüzeyine gelecek kadar bolca su verin.

Çam ağacı nasıl dikilir?, bunu önce siz öğrenin ve daha sonra arkanızdan gelen nesillere mutlaka öğretin. Çam ağacı özellikleri hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayınız.

ÇAM AĞACI FİDANI NASIL DİKİLİR? YOUTUBE VİDEOLU ANLATIM

 

Çam ağaçları hakkında detaylı bilgi almak için linke tıklayarak konumuzu okuyunuz.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.