Kestane Ağacı Nerede Yetişir?

kestane ağacı nerede yetişir

Kestane Ağacı Nerede Yetişir

Kestane ağacı, ılıman ve sıcak iklim koşullarını sever. Nispeten güneşli ve nemi yüksek olan yerlerde, daha sağlıklı ve verimi yüksek kestane ağacı yetiştiriciliği mümkün olmaktadır. Ülkemizde kestane ağacı nerede yetişir dersek, bu bölgeler çoğunlukla Marmara kıyılar, ege kıyıları ve Doğu Karadeniz bölgesindedir. Şuan mevcut olan kestane ağaçlarının geneli, bu bölgelerde diğer orman ağaçları ile karışık şekilde bulunmaktadır.

1000m ile 1200m arasındaki yüksekliklere kadar olan bölgelerde yaşayabilen kestane ağaçları, ağır toprakları ve kireç miktarının çok olduğu bölgeleri sevmiyor. Bu yüzden daha çok toprağı geçirgen ve gevşek olan bölgelerde yetişebilmektedir. Kestane ağaçları için en uygun yükseklik 400m civarındadır.

Kestane ağacı nerede yetişir diyince, çoğumuzun aklına Bursa gelmektedir. Aslında, Aydın, İzmir ve Kastamonu’da,  Bursa’ya oranla daha fazla kestane üretimi yapılmaktadır. Kestane yetiştiriciliğinde bu illerimizi Sinop, Manisa, Bartın, Kütahya ve Denizli takip etmektedir.

Bu bilgiler ışığında, kestane bahçesi kurulmak isteniyorsa, toprağı gevçek, bol güneş alabilen nemli ortamların seçilmesi önemlidir. Önceden derin sürüm yapılmış bir dekar alana, 16-20 adet kestane fidanı dikilmesi uygun olacaktır. Ağaçların aralarında, 7-8 metre dikim mesafesi bırakılması en ideal ölçüttür.

Bu uygulamalar tatbik edildikten sonra, kestane ağacı nerede yetişir yerine, en iyi verim nasıl alınır, sorusu daha doğru olacaktır. Bu sorunun odağındaki kilit nokta, üreticilerin en son gelişmeleri takip ederek, en yeni yöntemleri kullanmaları olacaktır. Aynı zamanda, dikim için seçilecek en uygun yer, hastalık ve diğer sorun yaratabilecek koşullara karşı, en az düzeyde etkilenecek şekilde hazırlanmalıdır.

Kaliteli ve en iyi ürün veren kestane türünün seçimi ve aşılama yolu ile verimin ve kalitenin arttırılması da mümkündür. ilaçlama düzenli şekilde, aksatılmadan yapılmalı ve gübrelemeye de önem verilmelidir.

10 YorumLütfen Yorum Bırakınız

 • Tomurcuk çıkarmış bir kestane’yi Ankara’da bir çiçek saksısına ektim. Filiz kısmını yukarı gelecek şekilde kabuğunu çıkarmadan hafif gömdüm. Filiz (tomurcuk) kısmı üstten çıkıp, tekrar toprağa dönüş yaptı. Köprü gibi kalan gövdeden ayrı bir sürgün verip, 3 tane yaprak çıkardı, oradan boy atmaya devam ediyor….

 • ben Antalya’ da yaşıyorum saksıya kestane diktim ama Antalya’ da olmuyor .ben Korkuteli
  ilçesine dikmek istiyorum .Olur mu acaba?Şu anda elimde 3 tane fide var.

  • Nemin olması kestane yetiştiriciliği için çok önemli. Antalya kurak kaldığı için ve sıcaklık çok olduğu için kestaneleriniz yetişmemiş. Ayrıca saksı ortamı da bu orman ağacı için çok uygun bir yer değil. Korkuteli nem açısından daha uygun koşullar sağlıyorsa zor da olsa kestane yetiştirilebilir bir bölge olabilir. Nemli ve yağış alan bölge olması şart. Antalya’da yapılan son araştırmalara kestane yetiştiriciliği için en uygun 3 ilçe İbradı, Gündoğmuş ve Akseki olarak belirlenmiştir.

 • Ben ardahan’da saksı da kastane yetiştirdim suan boyu 15 yirmi santim kadar. Ne zaman saksisini değiştireyim. Ya de direk toprağa mi diksem kararsızım yardımcı olabilir bilir misiniz?

 • Merhaba Ordunun Mesudiye ilçesinde kestane yetiştirmeyi düşünüyoruz. Toprak analiz sonuçlarını bekliyoruz ama iklim konusunda şüphelerimiz var karadeniz iklimi nispeten gözüküyor daha iç kesimde olduğu yetiştiriciliği nasıl olur acaba bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

  • Ordu’nun Mesudiye ilçesinde kestane yetiştirme konusunda bazı örnekler mevcut. İklime göre dayanıklı bir çeşit seçerek yetiştiricilik yapabileceğiniz kanaatindeyim.

 • Kahramanmaraş da hangi ilcelerde kestane yetiştiriciliği için uygun listede yer alıyor. Ben andırın da 5 dönümlük alana dikmeyi dusunuyorum

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.