Bilgisayar Ne Zaman Nasıl İcat Edildi?

Bilgisayarın İcadı

İstediğimiz bilgileri yazılım ve donanımlar sayesinde saklayabildiğimiz, işleyebildiğimiz ve yeri geldiğinde değişiklikler yapabildiğimiz elektronik aletlere bilgisayar  adı verilmektedir. Bilgisayarın tarihçesi hakkında çeşitli kaynaklarda birçok farklı görüş bulunmaktadır. Sözü edilen görüş ayrılıkları ise ilk bilgisayarın ne olduğu konusunda olmaktadır. Bazı kaynaklara göre ilk bilgisayar abaküslerken, diğer kaynaklara göre ise ilk bilgisayar olarak hesap makineleri kabul edilmektedir.

Ancak, çağdaş bilgisayarlar olarak adlandırılan aletler dört kuşağa ayrılmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse ilki Eniac benzeri lambalı teknolojiye dayanan çok büyük aletler, diğerleri ise transistör kullanılarak üretilmiş bilgisayarlar, tüm devre kullanılarak üretilen bilgisayarlar ve günümüz bilgisayarları şeklinde bir sıralama yapmak mümkün olmaktadır.

bilgisayar

bilgisayar

Bilgisayar Ne Zaman İcat Edildi?

Günümüzde yerleşmiş olan bilgisayar mantığına en yakın cihaz 1945 yılında Amerika’da icat edilmiştir. Bu bilgisayara ENIAC ismi verilmiştir. Radyo lambaları kullanılarak geliştirilen bu bilgisayar daha sonra yerini daha gelişmiş sistemler olan elektronik bilgisayarlara bırakmıştır. Günümüze yakın bilgisayarların geliştirilmesine olanak sağlayan ENIAC askeri amaçlar için geliştirilen ve daha önce geliştirilmiş bilgisayar benzeri aletlerden daha hızlı çalışan bir bilgisayardır. Bu tip bilgisayarlardan sonra bilgisayarların seri üretimine geçilmiş ve ticari olarak üretilen ilk bilgisayar UNIVAC I olmuştur. Daha sonra ise yine aynı yıllarda üretilen IBM 701 piyasaya sürülmüştür. Giriş- çıkış birimlerine ve bir yazıcıya sahip olan UNIVAC I’e ek olarak IBM 701’in tüplü oluşu sebebiyle programlanabilir bir yapısı oluşturulmuştur. Vakum tüpleri yerine transistörlerin kullanılması da yine IBM firması tarafından yapılmıştır. 1958 yılında bu sözü edilen gelişimin yanında daha az ısınan, depolama birimi olarak da tambur ve diskler kullanılan aletler piyasada pazarlanmıştır.

Bilgisayar-Ne-Zaman-Nasil-İcat-Edildi

Bilgisayar-Ne-Zaman-Nasil-İcat-Edildi

Günümüz bilgisayarlarına ulaşmada bütünleşik devrelerin bilgisayar devrelerinde kullanılarak daha hızlı, kaliteli ve maliyeti düşük bilgisayarların üretilmesi 1964 yılına rastlamaktadır. Bahsedilen tarih ise bilgisayar üretimine yeni bir soluk getirmiştir. 1970 yılı ise geniş çapta bütünleşik devrelerin bilgisayar teknolojisinde kullanılmasının miladı sayılmaktadır. Güçlü programlama dillerinin yazıldığı ve işletim sistemlerinin ortaya çıktığı 1993 yılından itibaren ise kişisel bilgisayarlar, bilgisayarda çekirdek kavramı, daha sonra ise kronolojik olarak çift çekirdekli bilgisayarlar şeklinde günümüz bilgisayarlarının gelişimi sürmüş ve bilgisayar üretimi bugünlere kadar gelmiştir.

eski-bilgisayarlar

eski-bilgisayarlar

eski-bilgisayar-resimleri

eski-bilgisayar-resimleri

ilk-cikan-bilgisayarlar

ilk-cikan-bilgisayarlar

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

1 yorumYorum Yap

  • Bilgisayarın bulunuşunu merak ediyordum bakacaktım unutmuştum bilgi724.com sitesinde gezerken karşıma çıktı ve hiç durmadan beklemeden hemen okumaya başladım ve sizin sayenizde istediğim şeyi okuyup kendime bilgi edinebildim.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.