Çınar Ağacı Faydaları

çınar ağacının faydaları nelerdir

Çınar ağacı Türk milleti için özel ve içerisinde birçok anlam taşıyan bir ağaçtır. Ülkemizde her bölgede yetişir çınar ağaçları. İnsanlara benzetiriz onları da. Bu ağaçların oldukça ağırbaşlı ve adaletli oldukları söylenir hep. Çınar ağacı özellikleri nelerdir? Osmanlı Devleti neden çınar ağacı? Çınar ağacı Türkiye’de nerede yetişir? Çınar ağacının ömrü ne kadardır? bu soruların cevabını elimizden geldiği kadar makalemizde vermeye çalışacağız.

Çok kuvvetli ve sağlam ağaçlardır. Bir kere kök saldı mı bir daha kolay kolay sarsılmazlar. Bu ağırbaşlı ve kişilikli olduklarını gösterir. Dalları hep eşit uzaklıkta dağılmıştır. Uzayıp alıp başını giden bir dal göremezsiniz. Bu nedenle adaletli oldukları söylenir. Çınar ağacı faydaları ise hep dilden dile aktarılır. İşte bu faydalarından bazıları;

Çınar ağacı özelliği nedir

ÇINAR AĞACININ FAYDALARI NELERDİR?

  • Çınar ağacının faydaları arasında en çok bilinen eklem kireçlenmelerinde ve romatizmal rahatsızlıklarda gösterdiği etkinin ileri boyutta olmasıdır. Kurutulmuş çınar yapraklarından demlenen çayın düzenli olarak tüketimi bu rahatsızlıkları giderecektir.
  • Bu çay düzenli içildiğinde vücutta oluşan ödem ve şişliklerin yok olmasını sağlayacaktır.
  • Çınar ağacının yapraklarından merhem şeklinde bir kür hazırlanır. Bu kür yanıkların tedavisinde kullanılır. Yanıklara ve vücutta bulunan herhangi bir yaraya sürüldüğünde iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
  • Yine aynı şekilde merhem şeklinde olan bu kür sedef hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.
  • Bel fıtığı ve boyun fıtığı olanlarda bu merhemin ağrılı bölgelere uygulanması ile ağrılarda hafifleme görülecektir.
  • Çınar ağacı yaprağından yapılan suyu banyoda durulama suyuna ilave ettiğinizde saçlarda kepeklenmeyi önleyecektir.
  • Sirke ile karıştırılan çınar yaprakları ile gargara yapıldığında diş ağrılarına iyi gelecektir ve dişetlerine ciddi ölçüde fayda sağlayacaktır.
  • Çınar yaprağı kadınlarda vajinal akıntıyı önlemektedir.
  • Kabuğunu normal su ile kaynatıp içtiğinizde böbrek iltihabı ve kum dökmelerinde daha az sancılı olmanızı sağlayacak ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Görüldüğü üzere çınar ağacı faydaları saymakla bitmemektedir. Şüphesiz ki nesiller boyunca insanlığa sağlayacağı en özel ve güzel fayda gölgesi altında geçirilecek güzel günler olacaktır.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.