Kavak Ağacı Hakkında Bilgi

kavak ağacı hakkında bilgi

Genel olarak ülkemizde ormanlardan uzak arazilerde sıklıkla yetiştirilen bir ağaç türü olarak kavak ağacı ön plana çıkmaktadır. Bu içeriğimizde kavak ağacı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Kavak ağacı mobilya sektöründe kereste olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca ülkemizdeki odun ihtiyacının büyük çoğunluğu kavak ağaçlarından temin edilmektedir.

Kavak Ağacı

İlaç sektöründe ve tedavi amacıyla da kullanılabilmektedir. Bunların tamamına makalemizin ilerleyen kısımlarında değineceğiz. Kavak ağaçları söğütgiller familyasında bulunmaktadır.

Kavak ağaçlarının boyları uzadıkları zaman 35 metreye kadar erişebilmektedir. Dere kenarları ve sulu ortamlarda daha rahat bir şekilde hızlıca gelişebilmektedirler. Kavak ağacının gövde kısmında reçine bulunmaktadır. Ayrıca bu ağaç populin, salisin, tanem vb. yağlarıda salgılayabilmektedir.

Anadolu kültürümüzde çok eski dönemlerden bu yana sürüp gelen bir kültürdür kavak ağacı. Anadolu’nun insanları hayatlarının büyük çoğunluğunu kavak ağaçlarıyla iç içe bir şekilde geçirmişlerdir.

kavak ağaçları hakkında bilgiler

Kavak Ağacının Faydaları

Kavak ağaçları geçmiş dönemlerde kırık veya çıkığı olan kişilerin eklem bölgelerinin tutturulması amacıyla kullanılmaktaydı. Çünkü bu ağaç son derece hafif ve kalınca kendiliğinden bükülmeyen bir ağaçtır. Ayrıca kavak ağacı hakkında bilgi vermeye devam ederek şunlara da mutlaka değinmemiz gerekiyor. Kavak ağaçları romatizmal ağrıların geçmesine yardımcı olmaktadır.

Bu anti romatizmal etkisinden yararlanmak için kavak ağaçlarının dal kısımlarında bulunan kabuklardan yararlanılmaktadır.

Kavak Ağacı Çayının Faydaları

Kavak çayı denilen çay ateş düşürücü, kabızlığa karşı etkili bir çaydır. Kavak ağacı çayı kabuklarının demlenip içilmesiyle tüketilebilmektedir. Fakat olası yan etkilerine karşı doktor istemiyle tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kavak Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir?

Kavak ağacının kabukları dışında yapraklarından elde edilen ve içilen çayının da ciddi şekilde faydaları bulunmaktadır. Kavak çayı safra kesesi kumlarının, taşlarının dökülmesine yardımcı olmaktadır. Kavak yapraklarını normal çay gibi demleyerek içebilirsiniz.

Kavak Ağacının Yağı

Kurutulmuş kavak ağacı dalları yakıldıktan sonra elde edilen yağ özellikle diş ağrılarını gidermek için kullanılabilmektedir. İçeriğimize kavak ağacı hakkında bilgi olarak eklemek istediğiniz farklı konular olursa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.