Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

kolon kanseri belirtileri

Sindirim sisteminin kalın bağırsak dediğimiz kısmını oluşturan kolon ve rektum kısımlarına baktığımız zaman kalın bağırsağın son 20 cm’lik bölümü rektum, buradan ince bağırsaklara kadar olan kısmının ise kolon olarak adlandırıldığını görebilirsiniz. Kalın bağırsak kanseri olarak da bilinen kolon kanseri belirtileri genel olarak bağırsak ve sindirim ile ilgili sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda olan kalın bağırsakta kolonun rektum ile birleştiği yere sigmoid kolon adı verilmektedir. Kolondan başlayan kansere kolon kanseri adı verilirken rektumdan başlayan kansere de rektal kanseri adı verilmektedir. Kolon kanseri istatistiklere bakıldığı zaman en çok görülen kanser türleri arasında ilk 5 arasında yer almaktadır.

Her yaşta görülebilen kolon kanseri özellikle 50 yaşından sonra daha sık görülen bir kanser türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ortalama olarak 63 yaşında görülen kolon kanserinin cinsiyete göre farklı bir dağılımı bulunmamaktadır. Yani erkekte ve kadında görülme sıklığının aynı olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Kolon kanserine yakalanan kiişilerde kolorektal kanser rektum ve kolon dışarısına çıktığı zaman kanser hücrelerinin yakındaki lenf bezlerine ulaşması söz konusu olabilir. Bu durumda diğer bezlere, karaciğere ve uzak organlara da ulaşması söz konusu olabilir.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kolon Kanseri Belirtileri

  • Bağırsak alışkanlıklarında bazı küçük değişiklikler yaşanmaya başlar
  • İshal ya da kabızlık
  • Bağırsaklarda tam boşalım gerçekleşmemesi hissi vardır
  • Dışkıda parlak ya da koyu kırmızı renginde kan görülür
  • Normalde gerçekleşenden daha ince bir dışkılama gerçekleşir
  • Genel abdominal rahatsızlıklar olarak bilinen gaz, kramplar ve şişkinlik problemleri görülebilir
  • Bilinen bir sebebe bağlı olmayan kilo kayıpları yaşanır
  • Sürekli yorgunluk hissedilir
  • Bulantı ve kusma problemleri yaşanabilir

Kolon kanseri belirtileri ve bulguları tümörün evresine göre değişiklikler gösterebilmektedir. Tümörün ilerlemesi bağırsak içine doğru gerçekleşirken herhangi bir bulgu vermediğini görebilmek mümkünken tam tıkanma yaşandığı zaman kişinin gaz ve dışkı çıkaramamasına kadar değişen belirtiler gösterebilmesi söz konusu olabilmektedir.

Kolon kanseri belirtileri klinik açıdan değerlendirildiği zaman sağ tarafta bulunan bağırsak çapının soldan daha geniş olmasına ve geçişle ilgili belirtilerin daha geç oluşmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilmekte ve değişik zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Bazı zamanlarda kişide kabızlık ve ishal ataklarının ardı ardına yaşanması söz konusu olabilmektedir.

Kalın bağırsağın sağ tarafında bulunan tümörlerde gözlemlenen kolon kanseri belirtilerine baktığımız zaman dışkıyla beraber fark edilemeyen kan kayıplarına rastlamak mümkündür. Ayrıca bu kanamaya bağlı olarak kansızlık, nefes darlığı, halsizlik, hemen yorulma ve dışkılama alışkanlıklarında görülen değişiklikler de yaşanabilmektedir.

Genel olarak kolon kanseri geçiren kişilere baktığımız zaman bu kişilerde neden kolon kanseri olduğu belirlenmemiş olsa da bazı risk faktörlerinin yer aldığını görebilmek mümkündür. Genellikle yaşlılarda görülen kolon kanserinin hayvansal yağ bakımından zengin beslenen, sigara kullanan, daha önce bu rahatsızlığı geçiren kişilerde görülme riski daha fazladır.

Bir diğer makalemiz meme kanserinin belirtileri nelerdir? okumanızı tavsiye ederiz.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.