Taşınabilir Harici Harddisk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknoloji geliştikçe kullandığımız veriler arttığı için daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyuyoruz. Taşınabilir Harici Harddisk alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu makalemizde bu konu da bilgi vereceğiz. Bilgisayarımızda bulunan verileri başta güvenlik için olmak üzere ve farklı cihazlara aktarmak içinde yedekleme ihtiyacı duyarız. Bunun için de bize harici Harddisk iyi bir depolama için şart oluyor. Bu konu hakkında detayları aşağıda anlattık.

Neden Harici HDD Almalıyım?

İnternetten yüklediğimiz oyun, müzik, film, fotoğraf gibi birçok multimedia içerik bilgisayarımızı zamanla doldurmakta ve ekstra alana ihtiyaç duymaktayız. Herhangi bir geziye ya da tatile gittiğiniz çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarınıza yüklüyor ve zamanla bilgisayarınızda kalan depolama kapasitesinin azaldığını görebiliyorsunuz. Harici HDD alarak tüm multimedia dosyalarınızı güvenle depolayabilir ve tehlike altında olmasını önleyebilirsiniz.

Bilgisayarınıza virüs girdiğinde, bilgisayarınız çöktüğünde ya da herhangi bir zarar uğradığında tüm veri ve dosyalarınız silinir. Oysa harici bir hard diske sahip olduğunuzda bu dosya ve bilgileriniz harici hdd güvenle kalmaya devam eder. Ayrıca bilgisayarınızda ne kadar fazla dosya olursa o kadar yavaş çalışacaktır.

Harici HDD alırken nelere dikkat edilmeli

Özellikle işletim sisteminin kurulu olduğu bölüm azaldıkça sanal bellek yeterli alanı bulamayarak bilgisayarınızda yavaşlamalar olacaktır.

Harici HDD Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşınabilir harici diskleri alırken bilmemiz gereken bazı önemli detaylar vardır. Bunların arasında en önemlisi kapasite, boyut ve güç adaptörü olup olmamasıdır. Taşınabilir harici HDD alırken bu özelliklere tek tek bakalım ve en doğru seçimi hep birlikte yapalım.

Taşınabilir HDD Boyut ve Güç Adaptörü Seçimi

Taşınabilir Harddisk alırken ilk olarak boyutlarına bakılmalıdır. Taşınabilir HDD’ler 3,5 inç ve 2,5 inç şeklinde satılmaktadır. Bildiğiniz gibi harici HDD’leri kendi özel USB kabloları sayesinde bilgisayara bağlayarak adeta bir flash bellek gibi kullanabiliyorsunuz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta 2,5 inç taşınabilir hdd‘ler de ayrı bir adaptör kablosu yok ve genellikle 5400 rpm olduğu için 3,5 inç lere göre daha yavaş aktarım sağlar. 3,5 inç taşınabilir hdd‘lerde ise çoğunlukla harici bir güç adaptörü bulunmakta ve enerjisini bu şekilde almaktadır.

Fakat artısı ise genellikle 3,5 inç HDD ler 7200 rpm hızındadır. Yani 2,5 inç HDD lere oranla daha hızlı aktarım sağlar. Yine de 3,5 inç harici HDD lerde bulunan ekstra adaptörü yanınızda taşımaya değip değmeyeceği sizin kararınızda.

Harici HDD alırken nelere dikkat edilmeli1

Harici HDD Marka ve Kapasite Seçimi

Taşınabilir harici disk alırken kapasite seçimi elbette önemlidir. Piyasada 500 GB, 1 TB, 2 TB gibi ürünler satılmaktadır. Başlangıçta 500 GB size yeterli gibi görünebilir. Fakat çok fazla film, video, yüksek boyutlarda fotoğraf ve oyun depolayacaksanız ya da 4K UHD görüntüler saklayacaksanız kısa zaman sonra bu kapasitede sizin için yetersiz kalabilir. Taşınabilir harici hdd alırken birde harddisk alacağınız markayı iyi belirlemelisiniz. Dünyaca bilinen büyük bir firmanın ürünlerini almalısınız. Western Digital harici hdd konusunda oldukça başarılı bulunmaktadır.

Satın almadan önce harici hdd’yi iyice test etmelisiniz. Test etme imkanı bulunmayanlar ise internet üzerinden ürüne ait yorumları inceleyerek kullanıcıların memnuniyetini ölçmelidir.

Güvenilir e ticaret sitelerinden alışveriş yapınız.
Bu konu hakkında sormak istedikleriniz olursa bizlere yorum yazarak sorabilirsiniz.

Harici Harddisk inceleme tavsiye video Youtube

Harici Harddisk inceleme tavsiye video Youtube

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

1 yorumYorum Yap

  • Çok güzel bir anlatım omu. Harici HDD alırken dikkate aldım bu yazıyı. Şuan SSD almak içinde işime yaramış oldu.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.