Yazıcı ve tarayıcı nedir? Ne işe yararlar? Farklar

Printer Yazıcı ve tarayıcı nedir? Kafa karışıklığı yapan bir durum gibi görünse de oldukça anlamları ve görevleri basitçe açıklanabilir. Yazıcı ve tarayıcı arasındaki farklar nelerdir? Ne işe yararlar? Bu konular hakkında bilgilendirme yapalım. İlk olarak tarayıcı ve yazıcı nedir? bu konudan başlasak iyi olacak.

Tarayıcı Nedir? Ne işe yarar?

tarayıcı nedir, ne işe yarar

Belgelerinizi, el yazınızı, bir objeyi veya resimlerinizi vb işlemlerinizi tarayarak analiz eder ve sayısal olarak bilgisayarınıza aktarmanızı sağlayan araçtır. Genellikle tarayıcılar, CCD veya CIS algılayıcı olarak kullanılmaktadırlar.

(Printer) Yazıcı nedir? Ne işe yarar?

yazıcı nedir, ne işe yarar

Yazıcı örneğin; bir web sitesi üzerinde gördüğünüz resim, veya bir sosyal medyada bulunan bir görseli bilgisayarınıza indirdikten sonra bunları renkli veya renksiz olarak kağıt üzerine aktarmanızı sağlayan araçtır. Yani kısacası, elektronik ortamlardaki, resim, metin, grafikleri kağıt üzerine işlemenizi sağlamaktadır. Günümüzde çoğu yazıcı, bilgisayarlara, yazıcı kablosu, RJ45 yada USB aygıtları ile bağlanmaktadır.

Özelliklerine göre değişen yazıcılardan bazıları, hafıza kartlarından, tarayıcılardan veya fotoğraf makinesi ve telefonlardan çıktı alabilmektedirler.

Yazıcı Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde 7 adet yazıcı çeşidi vardır. En yaygın olarak kullanılan ve bilindik bir örnek verecek olursak. Nokta vuruşlu yazıcılardır, bu yazılar, ATM veya post makinelerinden aldığımız fişleri işleyerek baskı çıkarmaya yarar.

  • Karakter Yazıcılar
  • Nokta Vuruşlu Yazıcılar
  • Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar
  • Lazer Yazıcılar

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.