Ferrari Nasıl Ne Zaman Üretildi? Kuruluş Tarihi

FERRARİ TARİHİ

Lüks arabalar üretip piyasaya sunan İtalyan araba markası Ferrari, 1929 yılında İtalya’nın Modena şehrinde kurulmuştur ve merkezi de burasıdır. Ancak, 1929 yılında gerçekleşen bu ilk kuruluş araba üretimi şeklinde değil, Alfa Romeo’nun yarış takımı olacak şeklinde olmuştur. Otomobil üretimine başlaması yani bir otomobil markası üreticisi olarak piyasaya çıkması ise 1946 yılında olmuştur.

Ferrari Nasıl Kuruldu?

Ferrari firmasını kuran Enzo Ferrari’nin yarış arabalarıyla tanışması 1920 yılında Alfa Romeo’nun yarış pilotu olarak çalışmaya başlamasıyla olmuştur. Yarış pilotu olarak 1932 yılına kadar devam etmiştir. Evlenmesi ile birlikte araba yarışlarında bulunma süresi azalan Ferrari, oğlunun doğumu ile birlikte yarışlardan tamamen elini eteğini çekerek, araba fabrikasında görev almıştır. Fabrikadaki görevi esnasında, araba motorlarının güçsüzlüğü ve hafif arabaların geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapmıştır. Gerçekleştirdiği çalışmalarda göstermiş olduğu üstün başarılar sonucunda, Alfa Romeo, Ferrari’yi takım direktörü olarak görevlendirmiştir. Ancak görevlendirme sırasında imzalamış olduğu kontrat nedeni ile dört yıl boyunca üretim ve tasarımlarının piyasaya sürülmesi mümkün olamamıştır. Ferrari belli bir süre sonra direktörlükten de ayrılarak, kendisine küçük bir atölye kurmuş ve burada çalışmalarına devam etmiştir. Ancak İkinci Dünya Savaşının çıkması ile birlikte İtalya’da oldukça zor günlerin başlaması üzerine Ferrari ailesi ile birlikte daha küçük, savaştan daha az etkilenen bir şehre göçmeye karar vermiştir. Ferrari göçtüğü bu şehirde de çalışmalarına devam etmektedir.

Ferrari Piyasaya Çıkıyor

Ve 1946 yılı beklenen yıldır. Ferrari bir marka olarak piyasa girer ve çok kısa sürede spor araba meraklıları tarafından düşlenen otomobil markası haline gelmiştir. Yine aynı yıl ilk yarış aracını da piyasaya sürmüştür. Her ne kadar ilk kurulduğu yıllarda maddi sıkıntılar yaşayıp hisselerinin büyük bir kısmını diğer otomobil üretici şirketlere satmak zorunda kalsa da Ferrari dünyaca ünlü bir marka olmayı başarabilmiştir. Kısaca, Ferrari kuruluşundan itibaren kısa süre içerisinde beklenenin çok daha üstünde bir yükseliş grafiği sergilemiş ve şirket her geçen gün hızla büyümüştür. Bununla birlikte Ferrari’de araçların geliştirme çalışmalarına devam etmektedir.

Ferrari HD Resimleri

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.