İlk Bilgisayar Virüsü Morris Solucanı

ilk-bilgisayar-virusu-robert-tappan-morris

İLK BİLGİSAYAR VİRÜSÜ

1998 yılında Cornell Üniversitesi öğrencisi Robert Tappan Morris, bir şekilde bir bilgisayar solucanı yaratmış ve onu siber dünya da yaymıştır. Morris’in iddia ettiğine göre bu hareket, internetin boyutunu ölçmek için gerçekleştirilmiştir. Morris solucanı Unix sendmail, Finger, rsh / rexec ve zayıf şifrelerin zayıflıklarından ve açıklardan faydalanma yoluyla çalışmıştır.

Ancak, bu kodun sadece 99 satırdan oluşan bir kod olmasına rağmen son derece zararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Normalde bu kodun zarar yaratabileceği belki de düşünülmemiş ya da dikkat çekmemiştir. Bilgisayar birçok kez virüs tarafından etkilenmiş ve dikkat çekici bir biçimde yavaşlamaya da başlamıştır. Çoğu kez kullanılamaz bir noktaya doğru bile yol aldığı söylenmektedir. Tahminlere göre günümüzde yaklaşık 100 bin bilgisayar internet üzerinden virüs saldırısı altındadır ve bunların hemen hemen % 10’unu Morris solucanı gerçekleştirmektedir. Amerika Birleşik Devletleri (A.B.D.)  Sayıştayı bilgisayar virüslerinin verdiği maddi zararın 10 milyon dolar ile 100 milyon dolar arasında olduğunu açıklamıştır.

robert-tappan-morris

robert-tappan-morris

Morris solucanı tarihteki ilk, hedefe doğru bir şekilde yönelmiş bilgisayar virüsü olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca, bu virüs ana akım medya kapsamında ilk kazanç olarak da bilinmektedir. Bunun yanında, Robert Morris, 1996 yılında İnternet dünyasını suistimal eden ilk bilgisayar suçlusu olarak da mahkum edilmiştir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.